Portal v vesolje prireja natečaj AstroVid(eo) za najboljše videoposnetke z astronomsko vsebino. K sodelovanju vabi osnovnošolce in srednješolce, tako posameznike kot manjše skupine ali razrede.

POZOR: rok smo podaljšali do 11. maja!

Če vam že roji po glavi ideja in bi radi sodelovali, si preberite tale članek in čimprej začnite s snemanjem! Pričakujemo vaše iznajdljive in zanimive videoposnetke do 11. maja! Preizkusite se!

Zmagovalni videoposnetek bo nagrajen s teleskopom, ki ga podarja trgovina Lyra Optics, avtorji najboljših videoposnetkov si bodo ogledali astronomski observatorij Golovec, njihovi videoposnetki pa bodo predvajani na zaključnem srečanju Društva matematikov, fizikov in astronomov Slovenije in objavljeni na spletni strani Portala v vesolje.

Vsi, ki bi radi sodelovali, si najprej preberite odgovore na spodnja vprašanja. Če se vam poraja vprašanje, na katerega spodaj ni še napisanega odgovora, nam čimprej pišite na Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.!

  • Kdo lahko sodeluje na natečaju AstroVid(eo)?

Natečaj je namenjen osnovnošolcem in srednješolcem. Sodelujete lahko posamično, v manjših skupinah ali kot razred. Sodelujete lahko večkrat: na primer kot razred prijavite en videoposnetek, sami pa pripravite še drugega.

  • Kaj je tema natečaja?

Od vas pričakujemo poučen največ 5-minutni videoposnetek, ki naj bo vezan na nek osnovni pojem astronomije. V njem lahko na izviren način razložite kak zanimiv astronomski pojav, zanimiv astronomski dogodek ali sestavite poskus, ki mora seveda imeti astronomski priokus. Lahko se tudi spomnite kakega pomembnega astronomskega dogodka, obletnice ali temo povežete z Mednarodnim letom svetlobe 2015.

  • Komu naj bo namenjen?

Vaši posnetki bodo namenjeni vašim sovrstnikom (to je vaša ciljna publika!) in morajo biti sestavljeni temu primerno. Vprašajte se torej: kako naj naredim zanimiv video o astronomiji, ki bi si ga moji sošolci z veseljem ogledali? Kako naj jim posredujem svoje navdušenje nad astronomijo?

  • Kako naj se lotim dela?

Preden boste začeli s snemanjem, si najprej izberite zanimivo temo ter izviren način, kako bi jo obravnavali. Posvetujte se z učiteljem ali profesorjem in se spomnite, da so vaša publika sovrstniki. Predno začnete s snemanjem bo najlažje, če napišete scenarij (opišete na primer kdo kaj pove, kaj se bo na zaslonu prikazalo, katere pripomočke boste potrebovali ipd). Potem pa kar začnite s snemanjem.

  • Česa naj moj video ne vsebuje?

Ker pričakujemo od vas izviren posnetek le-ta ne sme biti sestavljen iz videoposnetkov, ki ste jih našli na internetu. Tako sestavljenih prispevkov žirija ne bo upoštevala.

Lahko pa vključite manjše število (ne več kot 10) slik, ob tem pa morate na sliko ali na koncu prispevka napisati avtorja.

  • Kaj pa mora video vsebovati?

Vaš videoprispevek naj vsebuje naslov na začetku, na koncu pa morajo obvezno biti navedena imena avtorjev (in šole), sodelujočih, kje in kdaj je bilo posneto. Na konec spadajo tudi imena avtorjev posnetkov, ki niso vaš originalni izdelek. In seveda ne pozabite zahval!

  • Kako dolg naj bo moj prispevek?

Vaš astro-videoposnetek naj ne bo daljši od petih (5) minut! Daljših posnetkov žirija ne bo ocenjevala.

  • Kam naj pošljem videoposnetek?

Posnetka nam nikakor ne pošiljajte preko pošte ampak sledite spodnjim navodilom!

POZOR (sprememba): posnetek nam lahko pošljete oz. pošljete zasebno povezavo do posnetka (npr. na Dropbox-u)! Če ne veste kam bi ga naložili pa sledite spodnjim navodilom.

Videoposnetke natečaja naložite na poseben (zaseben) kanal na YouTube v lasti Portala v vesolje. Za nalaganje posnetka izberite le eno osebo, ki bo morala pred 7. majem 2015 posredovati svoj gmail naslov na Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled. in sporočiti starost sodelujočih avtorjev posnetka. Tej osebi bomo sporočili kako naj dostopa do kanala in kako naj naloži videoposnetek. Zaradi lažjega upravljanja je potreben gmail naslov in google+ profil. Ni potrebno, da je oseba avtor posnetka (lahko gre na primer za učitelja ali starša).

Kot soupravitelj kanala bo ta oseba lahko dodala videoposnetek do končnega datuma za prijave (11. maj 2015, glej spodaj). Ko bo videoposnetek naložen ga ne smete več spreminjati. Vsak upravitelj lahko doda samo en videoposnetek.

  • Do kdaj imam čas?

Čas za pošiljanje videoposnetkov imate do 11. maja 2015 ob 12. uri. Posnetke, ki jih bomo prejeli kasneje, žirija ne bo upoštevala. Zaradi prenosa podatkov, ki je pri videoposnetkih lahko dolgotrajen, nikakor ne čakajte do zadnjega dne ali zadnje ure za pošiljanje oziroma nagalanje na zasebni kanal.

  • Se lahko prijavim na natečaj z videoposnetkom, ki sem ga izdelal že pred časom?

Na natečaj lahko pošljete le videoposnetke, ki pred tem še niso bili objavljeni na spletu.

  • Res sem se potrudil/a za videoposnetek, katere nagrade me čakajo?

Nagrade so sledeče:

    • zmagovalni AstroVid(eo) - teleskop, ki ga podarja trgovina Lyra Optics
    • najboljši videoposnetki (po izboru žirije) vključno z zmagovalnim posnetkom - vodeni brezplačni ogled astronomskega observatorija Golovec v Ljubljani

Zmagovalni in najboljši videoposnetki bodo objavljeni na spletni strani www.portalvvesolje.si in priporočeni za uporabo na šolah. Izmed teh bo manjše število doživelo krstno predvajanje na podelitvi nagrad Društva matematikov, fizikov in astronomov Slovenije, ki bo v soboto, 23. maja v Ljubljani.

Najboljše videoposnetke bo izbrala žirija, ki jo sestavljajo sodelavci Portala v vesolje. Žirija bo ocenjevala izvirnost teme, iznajdljiv način komunikacije ter učinkovitost. Odločitev žirije bo končna in nanjo se ne bo možno pritožiti.

  • Razglasitev rezultatov in nagrajevanje

Rezultate bomo razglasili na strani Portala v vesolje v sredo, 13. maja 2015. Avtorje/ice zmagovalnega in najboljših videoposnetkov bomo povabili v Ljubljano na krstno predvajanje in podelitev nagrad društva DMFA. S posamičnimi skupinami/avtorji posnetkov se bomo domenili za termine ogledov observatorija Golovec, po katerem vas bodo vodili izkušeni astronomi in astronomke.