Vesolje je barvit kraj! Poglejte na primer, tole novo fotografijo svetle zvezdne kopice, ki jo obdajajo modri in rdeči oblaki plina.
Barve so tako lepo ločene med sabo, da je videti kot da gre za tekmovanje med rdečimi in modrimi. V rdečem kotu je plin iz katerega je večinoma narejeno tudi naše Sonce: vodik! V modrem kotu pa je veličasten O, ki ga potrebujemo za dihanje: kisik!
A zakaj sta ta plina ločena v dve moštvi? Vse je odvisno od tega, kako močno zvezde segrejejo plin – a ne te zvezde v zvezdni kopici na sliki. Onstran zgornjega desnega kota te slike je še ena zvezdna kopica, ki vsebuje bolj vroče in mlajše zvezde.
Vroče, mlade zvezde v tej drugi zvezdni kopici svetijo tako močno, da kisikov plin v njihovi bližini (v zgornjem delu slike) žari. Bolj daleč vstran od te kopice, pa zvezde ne morejo segreti kisikov plin do te mere, da bi svetil. Tam, na dnu te slike, lahko žari le vodik, ki potrebuje, za to da sveti, manj energije kot kisik.
Tako plina nista zares ločena v dve moštvi. Vodik in kisik sta pravzaprav pomešana med sabo, katerega od njiju pa vidimo svetiti, je odvisno od tega, kako blizu vročih igralcev se nahajata.
Cool dejstvo: Približno dve tretjini človeškega telesa sta iz kisika.
To je otroška verzija novice ESO Press Release eso1133, slovenski prevod.
Vir: UNAWE Space Scoop