Ljudje si ob svečanih dogodkih, porokah, rojstnih dnevih, rojstvih otrok, podarjajo marsikaj. Nekateri celo zvezde! In potem je na nebu zvezda z imenom slavljenca? Seveda, kot svizec, ki zavije ...
Ste slišali za možakarja, ki je prodal stanovanje, pa čeprav ni bilo njegovo? Mastne denarce mu je uspelo spraviti v žep in pobegniti v daljne kraje, »novi« lastniki pa so ostali brez vsega. Nekaj podobnega je tudi »nakupovanje« zvezd oziroma njihovo poimenovanje, kakršnega ponuja nepreštevna množica podjetnih trgovcev na internetu in drugod. Res je, da zvezde niso nikogaršnja last, toda to še ne pomeni, da jih je mogoče kar tako preimenovati in da ima to kak poseben pomen. Pa kaj zato, če nekdo skopira spisek nekaj milijonov zvezd in jih potem ponuja naivnežem, češ da se bodo za primerno plačilo imenovale po njih. To je tako, kot če bi za poimenovanje ponujali nabor že znanih rastlinskih vrst. Zakaj pa ne bacilov? A to pa ne!? Redko kdo si želi, da bi to novo gripo poimenovali po njem.
Na spletu je morje ponudnikov, ki za nekaj deset in celo za več kot sto evrov pošljejo certifikat, da neka zvezda odslej uradno nosi vaše ime. Uradno! To je prava prevara. Za edino uradno (znanstveno) poimenovanje nebesnih teles, tudi zvezd, skrbi Mednarodna astronomska zveza IAU (The International Astronomical Union). Poimenovanje zvezd je v domeni astronomov in ima dolgo zgodovino. Najsvetlejše zvezde na nebu nosijo antična, predvsem arabska imena. V 17. stoletju so astronomi naredili prve zaresne kataloge zvezd, v katerih so se odločili za posebne načine njihovega označevanja. Iz tistega časa sta znana Bayerjev (po nemškem astronomu Johannu Bayerju) in Flamsteedov (po angleškem astronomu Johnu Flamsteedu), ki sta v rabi še danes. Kasneje so z vse večjimi teleskopi odkrivali tudi vse več zvezd, zato so morali astronomi kataloge izpopolniti in iz tega je nastala prava znanost. Nekateri astronomi se ukvarjajo le s katalogi in njihovo rabo. V sodobnih katalogih je na milijone zvezd, razvrščene pa so glede na nebesne koordinate, torej z lego, kje se na nebu nahajajo. Spremenljivke imajo posebne oznake, dvojne zvezde tudi ...
Preden boste za ničvreden papir vrgli denar stran, si podrobnosti o poimenovanju vesoljskih teles preberite na spletnem naslovu IAU www.iau.org/public_press/themes/naming/ (ali v Slovenščini na wikipediji tukaj), o stališču IAU do kupovanja (imen) zvezd pa tule.
Od tam je tudi to vprašanje: »Gotovo bo sodišče presodilo, da sem za ime zvezde plačal in je uradno?«
Odgovor: »Pogovorite se s svojim odvetnikom. Zgodilo se bo dvoje. Ali se bo nasmejal do solz ali pa vam bo svetoval, da v prihodnje denar bolj pametno naložite.«
Še vedno velja, da je najlažje služiti na človeški naivnosti.
Vsaka pičica je zvezda. Pa najdi svojo, če moreš.
Povzeto po reviji Gea, avtor: Andrej Guštin
Vir fotografije: Galactic Images