V začetku tedna je medijsko odmevni pristanek roverja Curiosity na Marsu dobil epilog: rover je uspešno pristal na planetu in poslal prve posnetke površja Rdečega planeta. V zadnjih dneh je NASA objavila številne navdušujoče posnetke. Nekatere bisere si oglejmo v tokratnem prispevku.
V preteklem prispevku je bil opisan zapleten postopek pristajanja roverja na površje Marsa. Ravno nestandardni način pristanka je bil razlog za nervozo znanstvenikov, ki pa se je na srečo izkazala za neupravičeno. Po trenutnih informacijah je rover na površje Marsa pristal brez zapletov. Pristanek je med drugim spremljal tudi MRO (Mars Reconnaissance Orbiter), uspešni satelit, ki je že od leta 2006 vtirjen v orbito okoli Marsa in nas razveseljuje z neverjetnimi posnetki površja. Kamera visoke ločljivosti (The High Resolution Imaging Science Experiment camera - HiRISE) je posnela naslednji posnetek (vir):
Na sliki je viden rover (varno spravljen v zaščitnem oklepu), ki visi na padalu. Opazujemo torej samo pristajanje. Slika je bila posneta le nekaj trenutkov zatem, ko je hitrost roverja padla z nekaj tisoč na nekaj sto kilometrov na uro. Po tej fazi so rakete pod roverjem padanje zaustavile dovolj, da je lahko žerjav uspešno spustil rover na površje. Seveda ni naključje, da je MRO svojo kamero nameril v to smer ravno v času pristanka roverja: ker je bil čas pristanka znan, so znanstveniki kamero MRO-ja obrnili v pravo smer ravno ob pravem času. Pristajanje si lahko pogledamo še z drugega zornega kota. Zadnji dve minuti in pol pristanka je zabeležila posebna kamera na roverju, ki je posnela večje število slik. Te so bile zložene v film:
{youtube}UcGMDXy-Y1I|500|305{/youtube}
Video se začne v trenutku, ko je bil s celotne konstrukcije odstreljen toplotni ščit (letečemu krožniku podoben predmet). V tem trenutku je bilo padalo že odprto, zato se celotna slika počasi guga sem ter tja. Slike imajo sicer nizko ločljivost, a vseeno lahko vidimo, kako deli površja postajajo vse večji. Med posnetkom se prižgejo tudi rakete, česar na slikah ne vidimo, dokler se rover povsem ne približa površju, s katerega se dvigne oblak prahu. Ko se prah razkadi, opazimo eno od roverjevih koles: Curiosity končno pristane na površju. In že po nekaj minutah nam rover postreže s prvimi slikami površja (vir):
Prvi posnetek je posnela HAC (Hazard Avoidance Camera) kamera. Na tem posnetku je na kameri še vedno zaščitni sloj, ki je kamero ščitil pred prahom med pristankom. Slike bodo kmalu postale bolj ostre, saj bo ščit v kratkem odstranjen. Poleg enega kolesa roverja je na sliki vidno še površje brez večjih reliefnih posebnosti. Zanimiv je tudi naslednji posnetek roverjeve sence (vir):
Nedolgo po pristanku se je zopet izkazal MRO s svojo HiRESI kamero ter posnel področje pristanka roverja, na katerem so raztreseni vsi mehanski deli, ki so sodelovali pri uspešnem pristanku (vir):
Sam rover je viden na sredini slike, označen pod imenom MSL (Mars Science Laboratory). Desno spodaj se nahaja odvržen toplotni ščit, levo pa žerjav, padalo in preostala konstrukcija. Sliko višje ločljivosti, na kateri so posamezni deli lepo prepoznavni, najdete tukaj. No, Curiosity je sedaj na Marsu že nekaj dni in v tem času je že opravil nekaj dela. Za konec si torej poglejmo čudoviti posnetek pokrajine v okolici pristanka (vir; kliknite na vir za ogled originalnih slik):
Na sliki nas predvsem navdušijo gore v ozadju - do sedaj še noben rover ni bil poslan na tako razgiban teren. Za vse, ki v predalu hranite 3D očala, pa še naslednji priboljšek panorame v 3D:
Na prvi pogled predstavljene slike in film niso nič posebnega, saj podobne stvari opazujemo na Zemlji vsak dan. A ne pozabimo - kako naj bi sploh lahko pozabili - vse se dogaja na Marsu! V prihodnjih dneh in mesecih lahko pričakujemo še veliko presunljivih posnetkov površja Rdečega planeta, kasneje pa tudi prve rezultate analize sestave tal. S tem pa bomo lahko naredili naslednji korak pri razumevanju razvoja Marsove atmosfere, dobili bomo podatke o količini vode na in pod Marsovim površjem. Bolje bomo razumeli procese, ki vplivajo na spremembo Marsovega površja. Čakajo nas torej pestri marsovski meseci (in leta?).