dustdevilKljub temu, da na Marsu ne najdemo rastlin ter živali, je ta rdeči planet še kako živ. Ima tanko atmosfersko plast, letne čase in celo vremenske pojave. Kamera MRO-ja (ang. Mars Reconnaissance Orbiter), ki v orbiti okoli Marsa preiskuje površje planeta, je ujela več t.i. malih tornadov. Poglejmo si nekaj izmed teh čudovih posnetkov.

 

MRO je prve posnetke Marsa posnel leta 2006. Kljub nekaterim tehničnim težavam je satelit še danes uporaben in pomemben instrument za raziskovanje Rdečega planeta. S satelitom smo dobili visokoločljive posnetke Marsovega površja (kar je med drugim pomembno za načrtovanje mesta pristanka plovil na planet v prihodnosti). Znanstvenikom je satelit omogočil izmeriti količino ledu na polarnih kapah planeta. Sledi ledu so bile odkrite tudi v na novo nastalih kraterjih. Med najbolj zanimiva odkritja pa spadajo opazovanja dinamičnih procesov na površju planeta. Satelit je tako opazil kar nekaj plazov ter, predvsem v zadnjem času, malih tornadov.

ESP_026051_2160hirise_dustdevil_3142012

Mala tornada, opazovana na površju Marsa. Iz položaja Sonca in dolžine sence tornada lahko ocenimo, da se tornado na levi sliki vzpenja približno 800 m visoko, medtem ko tornado na desni doseže kar 20 km višine! Vir

Mali tornadi (ang. dust devils) so, tako kot njihovi večji bratje, zračni vrtinci. Nastanejo, ko svetloba s Sonca segreje Marsovo površino. Zrak pri tleh se segreje in se začne dvigati. Pod pravimi pogoji se bo dvigajoči zrak začel vrtinčiti. Dvigajoče zračne plasti s seboj odnesejo še manjše količine prahu, kar nam omogoča, da tornado sploh opazimo. Pojav je na Zemlji precej pogost: največkrat opazimo šibke tornade premera nekaj metrov, v katerih vetrovi dosežejo hitrosti do 70 km/h, pojavi pa trajajo zgolj nekaj minut. Včasih pa so pogoji taki, da nastanejo vrtinci s premerom do sto metrov, ki lahko trajajo tudi do dvajset minut in v katerih vetrovi pihajo s hitrostmi okoli 120 km/h. 

Tudi na Marsu najdemo male tornade različnih velikosti; zgoraj sta prikazana dva izmed največjih opaženih. Na spodnjem videu si lahko pogledate animacijo, ki prikazuje, kako bi izgledal tornado z desne slike, če bi ga opazovali s površja Marsa.

{youtube}1Nnog3lEerU|500|305{/youtube}

Ni pa se nam potrebno zatekati zgolj k animaciji. Roverja Spirit in Opportunity sta med potovanjem po Marsovem površju večkrat naletela na manjše tornade. Enega izmed dogodkov lahko opazujemo v spodnji seriji posetkov. 

580px-Marsdustdevil2

Rover Spirit opazuje mali tornado na površini Marsa. V levem spodnjem kotu se izpisuje čas od prvega posnetka pojava. Na zadnjih posetkih se lepo vidi sled, ki jo tornado pusti na površju. Pozorno opazovanje v ozadju razkrije še nekaj šibkejših tornadov. Vir

Vir: BA Blog, Wiki