Črna luknja nastane, ko se neka masivna zvezda stisne v neverjetno majčkeno prostornino. (Primerljivo s tem, da bi Zemljo stisnili na velikost frnikule!) Snov, ki je tako na gosto zapakirana v majhno prostornino, je tisto, kar daje črnim luknjam njihovo supermoč:  njihovo neverjetno močno gravitacijsko silo, ki lahko za vedno požre tudi svetlobo, če se ji ta preveč približa!

V tem območju nevarnosti se vsaka snov, preden za vedno izgine v črni luknji, pospeši do zelo visokih hitrosti. Ta zelo hitra snov oddaja rentgensko svetlobo, ki jo lahko astronomi opazujejo s posebnimi teleskopi v vesolju.

Seveda ima moč vsake superjunakinje svoje meje, tako tudi moč črne luknje. Kljub temu pa so astronomi v zadnjih nekaj letih odkrili območja okrog črnih lukenj, ki oddajajo nore količine rentgenske svetlobe – veliko več, kot naj bi bilo mogoče. V galaksiji na tej sliki, imenovani M83, so astronomi odkrili eno tako čudaško močno črno luknjo.

Astronomi še vedno ne razumejo v celoti, kaj povzroča, da so nekatere črne luknje mega-močne, možno pa je, da zato ker so veliko težje od normalnih črnih lukenj. Težka črna luknja bi lahko srkala več snovi kot manjša črna luknja, kar bi proizvajalo veliko več rentgenske svetlobe. Mega-močne črne luknje naj ne bi bile le nekajkrat težje od Sonca, ampak bi lahko bile celo 100-krat težje!

Cool dejstvo: Črna luknja v galaksiji M83 proizvaja sedaj 3000-krat več rentgenske svetlobe kot je je, preden je postala mega-močna!

pdf verzija

To je otroška verzija novice Nasinega rentgenskega observatorija Chandra.

Novica za odrasle

Vir: UNAWE Space Scoop