Po 31 mesecih globokega sna se bo v ponedeljek, 20. januarja 2014, končno prebudila vesoljska sonda Rosetta, ki je že deset let na poti in se bo letos približala svojemu cilju, kometu 67Š/Čurjumov-Gerasimenko, ki ga bo raziskovala in spremljala pred in po periheliju. Ključne faze vzpostavitve zveze z Rosetto lahko spremljate na našem portalu 20. januarja od 10:15 dalje!
Več informacij si oglejte v samem članku! Do 18:30 v ponedeljek, 20. januarja pa lahko glasujete za videoposnetke natečaja Prebudi Rosetto!
Kje je Rosetta? Oglejte si spodnjo interaktivno 3D animacijo!
Kaj se bo dogajalo?
Evropska vesoljska agencija bo ključne faze prebujanja Rosette spremljala iz kontrolnega centra ESOC v Darmstadtu v Nemčiji od 10:15 dalje (po našem času). Ob 11:00 naj bi računalnik na krovu sonde vzpostavil kontakt z Zemljo. Takoj za tem bi naj star tracker-ji, ki s pomočjo pozicije zvezd rekonstruirajo lokacijo in orientacijo sonde v prostoru, začeli segrevati, kar bi naj trajalo približno šest ur. Kasneje bo Rosetta poslala signal na Zemljo in potrdila, da se je prebudila. Prvo komunikacijsko okno bo med 18:30 in 19:30 po našem času. Rosetta bo v ponedeljek, 20. januarja, oddaljena 9.188.540 kilometrov od kometa Čurjumov-Gerasimenko, ki se mu bo kasneje v letu približala in nanj spustila pristajalno sondo Philae (oglej si spodnji video 12 letnega potovanja Rosette).
{youtube}ktrtvCvZb28{/youtube}
Nekaj zanimivih informacij
Zadnji ukaz, ki je Rosetto poslal v hibernacijo, je bil poslan 8. junija 2011 iz centra ESOC po večmesečni pripravi satelita na daljšo prekinitev delovanja večine sistemov. Inženirji EADS Astrium, vodilnega podjetja konzorcija, ki je Rosetto zgradilo, so si zamislili poseben način hibernacije za vesoljsko plovilo, ki bi naj preživelo na velikih razdaljah od Sonca. Aktivni so ostali samo računalnik in sistem segrevanja. Te komponente so zagotovile sondi da med potovanjem ni zmrznila. Vsi ostali sistemi na krovu so bili izklopljeni, vključno z radijskimi oddajniki.
Kako bo vzpostavljena radijska zveza?
Namesto da bi jo budili s signalom z Zemlje, se bo Rosetta prebudila sama. Procedura "on-board wake-up" bo sondo pripravila na pošiljanje prvega signala na Zemljo. Rosetta ima budilko nastavljeno 20. januarja 2014 ob 11:00. Poleg ogrevanja star tracker-jev se bodo postopoma vklopili vsi podsistemi na krovu, vesoljska sonda pa bo vstopila v varni način delovanja (ki zagotavlja osnovno delovanje sistemov). Ko bo konec vseh procedur vnovične aktivacije bo Rosetta svoje antene obrnila proti Zemlji in vklopila oddajnik. Ta faza se bo zaključila v približno šestih urah (glej spodnji videoposnetek). Signal bi naj od sonde do Zemlje potoval 44 minut in 53 sekund.
{youtube}UqcDtRmJbKY{/youtube}
Zaradi velike oddaljenosti od Rosette (pribl. 807 milijonov kilometrov) bo signal, ki bo dospel do Zemlje, izjemno šibek. Za večjo možnost uspešne pridobitve in dekodiranja signala bo Evropski vesoljski agenciji pristopila na pomoč NASA s 70 metrsko anteno (DSS 14) v Goldstonu (Kalifornija). Prvi signal bi naj sprejeli med 18: 30 do 19:30 po našem času. Kasneje, okrog 21:34, bo signal sprejemala 35 metrska parabola radijske postaje v New Norcia (Avstralija), ki pa ne bo zmogla dekodifikacije telemetričnih signalov sonde. Podporo in sledenje bo več tednov zagotavljal Nasin Deep Space Network (DSN), do trenutka ko bo Rosetta dovolj blizu, da ji bodo lahko sledile postaje ESA ESTRACK (New Norcia, Cebreros e Malargüe). Podobno sodelovanje med obema vesoljskima agencijama je že postalo rutina.
Dunja Fabjan
Naslovna slika: Risba vesoljske sonde Rosetta, avtorstvo ESA (http://blogs.esa.int/rosetta/2014/01/15/free-rosetta-facebook-theme-kit/)
Vir novice:AstronautiNEWS.it
Več informacij: Blog Rosetta, ESA Rosetta