Ekipa Evropske vesoljske agencije (ESA) in Evropskega južnega observatorija (ESO) je izvedla prvi projekt obnovitve seznama objektov blizu Zemlje. Njihova nova opazovanja asteroida 2009 FD, ki je do sedaj spadal med prvih pet na seznamu najbolj nevarnih objektov, so pokazala, da je v resnici veliko manj verjetno, da bo zadel Zemljo, kot so menili sprva.


Objekti blizu Zemlje (Near-Earth Objects ali krajše NEO) so asteroidi ali kometi, katerih orbite potekajo okoli Sonca in se zelo približajo Zemljini. V našem Osončju je znanih več kot 600.000 asteroidov. Med njimi je več kot 10.000 takih, ki spadajo v skupino NEO-tov. Njihova velikost je vse od nekaj metrov do na desetine kilometrov. Čeprav je verjetnost za trk zelo majhna, bi v primeru, da se to res zgodi, večja telesa lahko povzročila znatno škodo.

Spodnja slika prikazuje vse do sedaj znane objekte blizu Zemlje, ki se bodo v 21. stoletju Zemlji približali na manj kot trikratno oddaljenost Lune od Zemlje (Luna je v povprečju od Zemlje oddaljena 380.000 km). Morda preseneča dejstvo, da je po letu 2013 narisanih veliko manj teles, kot prej. Razlog je v tem, da so ti asteroidi tako majhni in temni, da jih pogosto odkrijejo šele, ko se že zelo približajo Zemlji. Tako lahko pričakujemo, da bo v prihodnosti bližnjih srečanj veliko več, kot je predstavljenih na sliki.
Največji asteroid na sliki je 1997 XF11 s premerom med 1 in 3 km. Zemlji bo najbližje leta 2028, in sicer se bo mimolet zgodil na razdalji, 2,5-krat večji od Lunine orbite.

Bližnja srečanja z asteroidi v 21. stoletju (klik za večjo sliko). Prikazani so do sedaj znani asteroidi, ki se bodo Zemlji približali na manj kot trikratno oddaljenost Lune od Zemlje. Označena je tudi orbita geosinhronih satelitov (42.000 km). Slika: Alex H. Parker, Minor Planet Center, IAU.

Po padcu večjega meteorita v ruskem Čeljabinsku lanskega februarja se je ponovno povečalo zanimanje za globalne aktivnosti v zvezi z nevarnostjo NEO-tov. Nova kolaboracija med Evropsko vesoljsko agencijo in ESO-m se je pridružila Združenim narodom in njegovemu Komiteju za Miroljubno uporabo zunanjega vesolja (Committee on the Peaceful Uses of Outer Space - UNCOPUOS) in pripravila priporočila za mednarodni odziv na grožnjo NEO-tov z namenom, da bi oblikovali Mednarodno mrežo opozoril pred asteroidi.

ESO-ve edinstvene zmožnosti za opazovanje zelo temnih (vendar še vedno ogrožujočih) NEO-tov so komplementarne Esinemu trudu pri odkrivanju in sledenju teh objektov. Nova opazovanja asteroida 2009 FD, ki so jih izvedli z ESO-vim 8,2-metrskim Zelo velikim teleskopom na Cerro Paranalu v Čilu, so se izkazala za zelo dobre meritve njegovega položaja. Te podatke so poslali Centru za mala telesa Osončja Mednarodne astronomske zveze, ki je uradna organizacija za zbiranje tovrstnih podatkov. Oba, tako evropski system NEODyS in JPL-jev dežurni sistem sta izračunala orbito in spremljala možnost trka z uporabo teh novih podatkov VLT-ja.

Asteroid 2009 FD na novi sliki, posneti z 8,2-metrskim Zelo velikim teleskopom (VLT) na Cerro Paranalu v Čilu.

Tveganje za trk Zemlje in NEO-ta podaja Palermska lestvica, ki primerja verjetnost trka s povprečnim tveganjem za trk enako velikih ali večjih objektov, povprečenim preko več let vse do datuma potencialnega trka (običajna stopnja nevarnosti). Skala je logaritemska, zato na primer vrednost -2 pomeni, da je verjetnost za trk 100-krat manjša od običajne stopnje nevarnosti, medtem ko vrednost 0 pomeni enako nevarnost. +2 pomeni 100-krat večje tveganje in zahteva dodatna opazovanja za boljšo določitev orbite.

Novi podatki o položaju asteroida 2009 FD so pokazali, da je njegova vrednost na Palermski lestvici nevarnosti padla skoraj za desetkrat iz -1,8 na -2,6 (skala je logaritemska). Izračuni njegove orbite kažejo, da obstaja zelo majhna verjetnost, da bo objekt Zemljo zadel nekje med letoma 2185 in 2198.

Uspešna opazovanja tega asteroida kažejo, da je dostop do velikega teleskopa, kot je VLT, dobra priložnosti za NEO-tov koordinacijski center, saj daje možnost pridobivanja točnih opazovanj položajev zelo temnih objektov (vse do vidne magnitude 26,5), kar je edino možno samo z uporabo največjih teleskopov.

Program iskanja kometov in asteroidov poteka tudi v Sloveniji na Observatoriju Črni Vrh.

Vir: ESO, Minor Planet Center

Povezave na strani Portala v vesolje:
Štetje potencialno nevarnih asteroidov
Kako naj se ubranimo pred asteroidi?
Kaj pada na Zemljo?
Delo študenta pomaga pri odkrivanju asteroidov v bližini Zemlje
Vse o mimoletu asteroida 2012 DA14