Astronomsko društvo Orion iz Maribora letos organizira že 14. Dan astronomije, ki bo v petek, 16. maja 2014 na Drugi Gimnaziji v Mariboru (Trg Miloša Zidanška 1, vhod iz Žitne) v učilnici 1D6 s pričetkom ob 16.30 uri.
Letošnji Dan astronomije bo praktično obarvan, na njem pa bodo veliko zanimivega in uporabnega izvedeli tako občasni občudovalci nočnega neba kot tudi izkušenejši amaterski astronomi. Spodaj si preberite program!
Mitja Govedič predstavil nekaj izzivov in projektov v astronomiji, ki popestrijo opazovanja. Igor Žiberna bo predstavil eno izmed najosnovnejši opazovalnih metod v astronomiji. Hrvaški kolega Zoran Novak nam bo pokazal, kako se lahko preproste astrofotografije loti vsak izmed nas. Na koncu bo Javor Kac predstavil slovensko bazo bolidov SLOFID in opazovanje najsvetlejših meteorjev.
Podrobni program in povzetki predavanj:
- 16.30 - otvoritev 14. Dneva astronomije
- 16.45-17.45 - Izzivi in projekti v astronomiji (Mitja Govedič)
Ko začetnik že nabere nekaj izkušenj in prestopi stopničko višje, se mu hitro začne postavljati vprašanje: kaj opazovati? Ker opazovanje vedno istih objektov lahko postane dolgočasno, si mora amaterski astronom znati poiskati izzive in projekte, ki njegov hobi popestrijo, hkrati pa prinesejo obilico novih izkušenj. V predavanju bodo predstavljeni tako vizualni kot tudi fotografski izzivi in projekti, zajeti pa bodo tako planetarni izzivi in izzivi našega Osončja, kot tudi nekateri težji in zanimivejši objekti globokega neba. Posebej bodo predstavljeni pojavi na temnem nebu in iskanje temne lokacije, ki predstavlja svojevrsten izziv in projekt.
-
17.45-18.45 - Fotometrija za telebane (Igor Žiberna)
Ocenjevanje sija astronomskih objektov je v astronomiji pomemben in pogost postopek. V preteklosti smo v ta namen uporabljali različne metode, ki pa niso bile dovolj zanesljive, saj so bile odvisne od opazovalčeve »opazovalne kondicije« oziroma izkušenosti ter seveda njegovega vida. Danes si pri določanju sija lahko omagamo s sodobno tehniko in programsko opremo, ki je vsem dostopna. V predavanju bo predstavljeno, kako lahko navaden digitalni fotoaparat, pritrjen zgolj na fotografski stativ z uporabo brezplačne programske opreme uporabimo za natančno določanje sija spremenljivih zvezd in drugih objektov.
-
18.45-19.45 - Osnove astrofotografije (Zoran Novak)
V predavanju bo predstavljen kratek pregled opreme, ki se uporablja za astrofotografijo, od najenostavnejše do zahtevnejše. Predstavljena bo sama metoda fotografiranja in programska oprema, ki se uporablja v astrofotografiji. Ob koncu predavanja si bomo skupaj pogledali demonstracijo obdelave astrofotografij.
- 19.45-20.45 - Beleženje bolidov (Javor Kac)
Iz Slovenije je vsako leto vidnih nekaj sto zelo svetlih meteorjev - bolidov. Spoznali bomo najpomembnejše podatke, ki naj jih opazovalec ob pojavu bolida zabeleži ter načine poročanja o opazovanju. Pogledali si bomo tudi nekaj statističnih podatkov slovenske baze bolidov SLOFID ter predstavili nekaj najsvetlejših bolidov v zadnjih letih.
Vabljeni tudi, da se vpišete na Facebook dogodek. Društvu AD Orion lahko seveda sledite preko uradne spletne strani ali na Facebook-u.