Univerza v Novi Gorici ob prvem simpoziju Mednarodne astronomske zveze v Sloveniji vljudno vabi na poljudno javno predavanje, ki ga bo imela prof. dr. Sheila Rowan z Univerze v Glasgowu z naslovom: Gravitacijski valovi - nova doba v astronomiji.

Predavanje bo v Cankarjevem domu v Ljubljani ob 20. uri dne 14. septembra, točno eno leto po prvem neposredno zaznanem signalu gravitacijskih valov.

OBVESTILO: Vstopnice za predavanje so že vse rezervirane.
Zaradi velikega zanimanja smo se dogovorili za snemanje in streaming predavanja.
Lahko si ga ogledate v živo na: http://videolectures.net/live/
ali kdaj kasneje na videolectures.net.

Predavanje bo potekalo v angleškem jeziku.

Predavanje bo v sklopu mednarodnega simpozija Nova obzorja v astrofiziki črnih lukenj.

Vljudno vabljeni!

 

Povzetek:

Gravitacijski valovi, majhno vzvalovanje prostorčasa, nastanejo pri najsilovitejših oziroma najbolj burnih pojavih, pri katerih sodelujejo najbolj eksotična telesa v našem vesolju, kakršna so črne luknje, nevtronske zvezde in supernove. Skoraj 100 let po napovedi obstoja gravitacijskih valov so jih detektorji observatorija LIGO (Laserski interferometrski observatorij za gravitacijske valove) prvič neposredno zaznali in s tem se je začela nova doba v astronomiji. Na predavanju bomo govorili o naravi gravitacijskih valov, predstavili bomo, kakšni in kateri so lahko njihovi izvori v vesolju in razložili, kako jih zaznamo ter kakšna bo videti (in slišati) prihodnost te nove dobe v astronomiji.

O predavateljici:

Profesorica Rowan je direktorica Instituta za gravitacijske raziskave na Univerzi v Glasgowu in je bila pred kratkim imenovana za glavno znanstveno svetovalko na Škotskem. Ukvarja se z razvojem optičnih materialov za detektorje gravitacijskih valov. Njeno delo je bilo ključnega pomena za nadgradnjo observatorija Advanced LIGO, ki je prispevala k prvi neposredni detekciji gravitacijskih valov, enemu izmed največjih znanstvenih odkritij v tem stoletju.

Znanstveni dosežki profesorice Rowan so bili nagrajeni s številnimi nagradami: Leverhulme Award for Astronomy in Astrophysics leta 2005, Royal Society Wolfson Research Merit Award leta 2010, Hoyle Award in Hoyle Medal v letu 2016. S svojo ekipo v Glasgowu je prejela tudi nagrado 2016 Special Breakthrough Prize in Fundamental Physics.

 

Če vas zanimajo drugi spremljajoči javni dogodki simpozija si oglejte tale seznam.

 

Vir: Spletna stran simpozija "Nova obzorja v astrofiziki črnih lukenj"