Ta petek ob 19h vabljeni na poljudno predavanje na katerem bomo govorili o črnih luknjah - telesih, ki ne oddajajo svetlobe in burijo našo domišljijo. Kako velike so črne luknje, kako jih odkrijemo, kako nastanejo in kaj bi se zgodilo, če bi prečkali njihov horizont? Izvedeli boste tudi, kakšna usoda čaka zvezdo, ki zaide v bližino črne luknje. Predavala bo dr. Andreja Gomboc, profesorica astronomije na Univerzi v Novi Gorici.
V Planetariju Ljubljana smo pričeli z dvomesečnim ciklom poljudnih predavanj o vesolju. Tokrat smo za vas pripravili 8 zanimivih večerov pod našo kupolo.
Marca predstavljamo najnovejša odkritja v raziskovanju planetov izven našega Osončja, preučujemo vesolje s pomočjo najzmogljivejših teleskopov, razkrivamo skrivnosti črnih lukenj in nedavno potrjenih gravitacijskih valov ter spoznavamo skrivnostno temno snov in temno energijo, ki skupaj tvorita kar 95% celotnega vesolja!
April bo namenjen našemu Osončju in naši Galaksiji. Začenjamo z vesoljsko tekmo v času hladne vojne in osvajanjem Zemlji najbližjega nebesnega telesa - Lune, nadaljujemo s preučevanjem asteroidov in meteoritov in poskušamo odgovoriti ali le-ti res predstavljajo grožnjo našemu obstoju, preden se odpravite na zaslužene prvomajske počitnice pa vas še popeljemo na popotovanje po naši čudoviti domači galaksiji.
Predavanja potekajo v obliki interaktivnih delavnic, podkrepljena so s pravimi posnetki, ki jih na Zemljo pošiljajo Nasina in Esina raziskovalna vozila in sonde iz daljnih globin vesolja. Na nekaterih predavanjih bodo lahko obiskovalci občudovali zvezdno nebo, ki ga s pomočjo astro-simulatorjev prikazujemo po celotni kupoli.
Nekatera predavanja bomo popestrili z možnostjo ogleda filma takoj po predavanju.
Osvežite svoja znanja o vesolju in spoznajte nova odkritja!
Začetek je ob 19. uri.
Predavanje traja približno eno uro.
Cena vstopnice za predavanje: 5 EUR
Cena kombinirane vstopnice (predavanje in film): 8 EUR
Rezervacije in dodatne informacije na
Lepo vabljeni!
https://www.facebook.com/events/1086893401444939/