Astronomsko geofizikalni observatorij Golovec (Pot na Golovec 25, Ljubljana - zemljevid) prireja vsak drugi četrtek v mesecu v večernih urah dogodek Večer na astronomskem observatoriju. Program sestavlja mesečno tematsko predavanje in delavnica opazovanja s teleskopom. Brezplačne vstopnice za tretje predavanje druge sezone bodo na voljo na torek pred predavanjem (9. januarja) od 19. ure dalje na tej spletni strani. Število prostih mest je 30.
Program večera v četrtek, 11. januarja ob 18h:
Predavanje "Opazovanje popolnega Sončevega mrka s pomočjo radijskega sprejemnika"
Rok Vogrinčič
Popolni Sončev mrk proizvede kratkotrajne, vendar močne spremembe jakosti EUV (Ekstremno Ultra-vijolično) sevanja, ki prihaja s Sonca. V Zemljini ionosferi pride zato do nenadne spremembe koncentracije elektronov, katerih efekt lahko zaznamo na spodnjem, D-sloju ionosfere. Ta služi kot odbojni sloj za VLF (Very Low Frequency, 3 – 30 kHz) radijsko valovanje, ki ga oddajajo številni VLF oddajniki po svetu. S pomočjo dveh anten in sprejemnika LAVNet-Mex (Latin American VLF Network), ki se nahajajo na Inštitutu za geofiziko (Instituto de Geofísica), na univerzi UNAM (Universidad Nacional Autónoma de México), v prestolnici Mehike, smo v času popolnega Sončevega mrka (ZDA, 21.8.2017) uspešno izmerili potek amplitude in faze VLF valovanja z oddajnika NDK. Predstavil bom različne modele, ki simulirajo spremembo faze, ki nastane kot posledica spremembe propagacijske poti valovanja ter spremembe odbojne višine D-sloja ionosfere. Pogledali si bomo tudi, kakšni so rekombinacijski in ionizacijski procesi v ionosferi v času mrka. Komentiral bom dobljene rezultate in predstavil probleme s katerimi se soočamo.
Predavanje traja 45 minut.
Opazovalna delavnica s teleskopom
Bojan Dintinjana in Herman Mikuž
V primeru lepega vremena sledi še praktična delavnica s teleskopi. 24 dni stara Luna je že prešla zadnji krajec in je vidna le še v zgodnjih jutranjih urah in nam zvečer pušča temno nebo za pogled v globoko vesolje. Ogledali si bomo nekaj zanimivih objektov na zimskem nebu. Na JV nebu kraljuje ozvezdje Orion in spektakularna plinska meglica M42. Visoko na nebu je velika spiralna galaksija Andromeda, pa znamenita razsuta zvezdna kopica Plejade in zvezdna kopica Hijade.
Delavnica traja 60 minut.
Več na spletnih straneh Astronomske skupine in AGO Golovec.