avdioPrva pomladanska oddaja Zanimivosti nočnega neba bo na radiu Ognjišče v petek, 6. aprila 2018, od 17h do 18h. V goste smo povabili Roka Vogrinčiča, ki je lani v avgustu spremljal popolni Sončev mrk s pomočjo radijskega sprejemnika.

 

Popolni Sončev mrk proizvede kratkotrajne, vendar močne spremembe jakosti EUV (Ekstremno Ultra-vijolično) sevanja, ki prihaja s Sonca. V Zemljini ionosferi pride zato do nenadne spremembe koncentracije elektronov, katerih efekt lahko zaznamo na spodnjem, D-sloju ionosfere. Ta služi kot odbojni sloj za VLF (Very Low Frequency, 3 – 30 kHz) radijsko valovanje, ki ga oddajajo številni VLF oddajniki po svetu. S pomočjo dveh anten in sprejemnika LAVNet-Mex (Latin American VLF Network), ki se nahajajo na Inštitutu za geofiziko (Instituto de Geofísica), na univerzi UNAM (Universidad Nacional Autónoma de México), v prestolnici Mehike, so v času popolnega Sončevega mrka (ZDA, 21.8.2017) uspešno izmerili potek amplitude in faze VLF valovanja z oddajnika NDK. Predstavil bo različne modele, ki simulirajo spremembo faze, ki nastane kot posledica spremembe propagacijske poti valovanja ter spremembe odbojne višine D-sloja ionosfere. Komentiral bo dobljene rezultate.

Poslušalce bom povabili na pogovor Globoko vesolje in kozmologija – Boris Kham in Milan Balažic [avtor člankov v astronomski reviji Spika: Rojstvo astronoma - kralja 26 (2018) 3, str.129 in Kako spoznati astronomsko realnost 26 (2019) 2. str. 64], v knjižnico Bežigrad v sredo 11. aprila 2018 ob 18:30. Pogovor bo povezoval Ludvik Jevšenak [prevajalec zanimivih astronomskih knjig in pobudnik knjige Glej jih zvezde v Sloveniji].
Globoko vesolje se za ljubitelje astronomije začne onstran Osončja. Ponuja nam zelo veliko užitkov, samo upati si je treba, da jih odkrijemo in raziskujemo noč za nočjo. Na tokratnem srečanju v okviru cikla Svetovi narave bosta o vesolju iz različnih zornih kotov spregovorila prof. Boris Kham in Milan Balažic.

Boris Kham

Oddajo lahko najdete tudi v arhivu radia Ognjišče - Doživetja narave.