Astronomsko geofizikalni observatorij Golovec (Pot na Golovec 25, Ljubljana - zemljevid) prireja vsak drugi četrtek v mesecu v večernih urah dogodek Večer na astronomskem observatoriju. Program sestavlja mesečno tematsko predavanje in delavnica opazovanja s teleskopom. Brezplačne vstopnice za šesto predavanje druge sezone bodo na voljo na torek pred predavanjem (8. maja) od 19. ure dalje na tej spletni strani. Število prostih mest je 32.

Program večera v četrtek, 10. maja ob 20h:

Predavanje "Hertzsprung - Russellov diagram in klasifikacija zvezd"
Danijela Birko

Vedno, ko obdelujemo veliko število podatkov, je koristno ustvariti sistem in jih organizirati v skupine. Ne samo zaradi organizacije, zvezde klasificiramo, da bi bolj razumeli njihove lastnosti ter, da bi lažje izločili izstopajoče zvezde, ki jih je potrebno še dodatno raziskati. Spekter posamezne zvezde v sebi nosi podpis številnih procesov, ki se v zvezdi odvijajo. Ne glede na to, kako različni in kompleksni spektri zvezd so, jih lahko opišemo z dvema osnovnima parametroma - temperaturo zvezde in težnim pospeškom na površini zvezde. Na ta način ustvarimo Hertzsprung - Russellov diagram. Na predavanju bo predstavljeno kako je potekal razvoj spektralne klasifikacije, kaj lahko izvemo o zvezdi, če poznamo njen položaj v H-R diagramu, kateri spektralni razredi obstajajo in nekaj o klasifikaciji zvezd po izsevu.

Predavanje traja 45 minut.

Opazovalna delavnica s teleskopom
Bojan Dintinjana in Herman Mikuž

V primeru lepega vremena sledi še praktična delavnica s teleskopi. Luna je stara 25 dni in vzhaja okoli četrte ure zjutraj. V večerni zariji si bomo najprej ogledali planet Venera (Večernica), ki se približuje svoji navečji navidezni razdali (elongaciji) od Sonca in zahaja 2,6 ure za Soncem. Sledilo bo opazovanje barv zvezd in galaktičnih kopic. Ogledali si bomo modro zvezdo Rigel in jo primerjali z rdečo zvezdo Alphard v ozvezdju Vodne kače. Zvezdi sta precej svetli 1,4 in 2,0 navidezne magnitude, zato z opazovanjem barve ni težav. Pri opazovanju galaktičnih ali razsutih zvezdnih kopic pa barv ne opazimo. Naše oko pri tako šibki svetlobi ne zaznava barv, opazovali bomo le gosta zvezdna polja v kopicah M44, M67, M37 in M3. Barve v kopici prikaže fotografija z daljšim časom osvetlitve.

Delavnica traja 60 minut.

Več na spletnih straneh Astronomske skupine in AGO Golovec.