Astronomsko geofizikalni observatorij Fakultete za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani (Pot na Golovec 25 - zemljevid) v šolskem letu 2018/19 organizira vsak drugi četrtek v mesecu v večernih urah dogodek Večeri na astronomskem observatoriju.
Tokrat, v četrtek 14. marca ob 19. uri, so na programu predavanje "Meteoriti - grožnje iz vesolja", ki ga bo imel dr. Miha Jeršek iz Prirodoslovnega muzeja Slovenije ter praktična delavnica opazovanja s teleskopom. Zaradi poznih ur in zahtevnosti prireditev ni primerna za mlajše otroke od 12 let. Brezplačne vstopnice za predavanje bodo na voljo v torek 12. marca od 19h dalje na tej spletni strani. Število prostih mest je 30.
Na sliki: Meteorit Jezersko, zbirka Prirodoslovnega muzeja Slovenije. Foto: Miha Jeršek
Program v četrtek, 14. marca 2019, ob 19h
Predavanje "Meteoriti – grožnje iz vesolja"
dr. Miha Jeršek (Prirodoslovni muzej Slovenije)
Zgodilo se je 15. februarja leta 2013, ob deveti uri in dvajset minut po lokalnem času na območju južnega Urala v Rusiji. Na nebu se je zasvetila ognjena krogla, svetlejša od Sonca. Za seboj je puščala svetlo sled plinov. Kmalu je eksplodirala in ob tem še močneje zasvetila. Nastal je vroč oblak prahu in plinov. Udarni val, ki je prispel do površja Zemlje, je poškodoval več kot 7.200 objektov, zdravniško pomoč je poiskalo več kot 1.500 ljudi. To je kratka zgodba o padcu največjega meteorita, odkar ljudje spremljamo in beležimo njihove poti. Od kod izvirajo, kakšne so njihove značilnosti in kako jih prepoznamo ter kateri meteoriti iz območja Slovenije so ohranjeni?
Predavanje traja 45 min.
Opazovalna delavnica s teleskopom
Bojan Dintinjana in Herman Mikuž
V primeru lepega vremena sledi še praktična delavnica s teleskopi. Tema delavnice bo opazovanje Lune. 8 dni stara Luna, je le slab dan po prvem krajcu. Ogled bomo začeli na severu pri kraterju Plato, ogledali si bomo gorski verigi Montes Alpes in Montes Apennus, znamenito dolino Alpes Vales in osamela, okoli 2km visoki gorovji Mons Pico in Mons Piton v morju Deževja. Sprehod končamo pri kraterju Tycho na južni polovici. Če bo čas dopuščal si bomo še zadnjič ogledali ozvezdje Orion in spektakularno plinsko meglico M42.
Delavnica traja 60 minut.