Astronomsko geofizikalni observatorij Fakultete za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani (Pot na Golovec 25 - zemljevid) v šolskem letu 2018/19 organizira vsak drugi četrtek v mesecu v večernih urah dogodek Večeri na astronomskem observatoriju

Tokrat, v četrtek 9. maja ob 20. uri, so na programu predavanje "Od Interstellar-ja do prve slike črne luknje", ki ga bo imel dr. Janez Kos, član Astronomske skupine na Fakulteti za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani, ter praktična delavnica opazovanja s teleskopom. Zaradi poznih ur in zahtevnosti prireditev ni primerna za mlajše otroke od 12 let. Brezplačne vstopnice za predavanje bodo na voljo v torek 7. maja od 19h dalje na tej spletni strani. Število prostih mest je 30.

Slika: supermasivna črna luknja v galaksiji M87 (avtorstvo kolaboracija EHT)

Program v četrtek, 9, maja 2019, ob 20h

Predavanje "Od Interstellar-ja do prve slike črne luknje"
dr. Janez Kos (Fakulteta za matematiko in fiziko)

Aprila so nas znanstveniki iz kolaboracije Event Horizon Telescope razveselili s prvo neposredno sliko črne luknje. Ne glede na to ali v sliki vidite nov dosežek človeštva ali pa le neoster zmazek, bomo na predavanju zadostili vaši radovednosti. Predstavljena bo metoda s katero radijski astronomi zgradijo sliko iz opazovanj teleskopov s celega sveta in načini s katerimi dosežejo tako dobro ločljivost. Govorili bomo tudi o tem, kaj ta slika pomeni za astronomijo in prihodnje študije črnih lukenj.

Predavanje traja 45 min.

Opazovalna delavnica s teleskopom
Bojan Dintinjana in Herman Mikuž

V primeru lepega vremena sledi še praktična delavnica s teleskopi. Tema tokratne delavnice bodo črne luknje. Za začetek si bomo za ogrevanje ogledali 5 dni staro Luno. Nato sledi ogled zahtevnejših objektov globokega vesolja. Opazovali bomo eliptično galaksijo M87, ki ima v središču super masivno črno luknjo. S teleskopom se črne luknje seveda ne vidi, je pa opazen tenek modrikast curek snovi, ki brizga iz aktivnega jedra galaksije. Nato bomo opazovali še kroglaste zvezdne kopice M3, M13 in M92, ki skrivajo v centru srednje veliko črno luknjo. Tudi v kopicah se črne luknje ne vidi s teleskopom, je pa moč opaziti majhno speremembo površinske svetlosti kopice v primerjavi s kopicami brez črne luknje. Delavnica traja 60 minut.

Delavnica traja 60 minut. 

Vir: Astronomsko geofizikalni observatorij Golovec