Vabljeni na virtualni(*) Večer na astronomskem observatoriju, ki ga prireja Astronomski observatorij Fakultete za matematiko in fiziko (AO UL FMF, Pot na Golovec 25, Ljubljana) vsak drugi četrtek v mesecu!

Tokrat, v četrtek 10. decembra ob 18. uri, sta na programu predavanje "Pošasti v vesolju: črna luknja v centru naše Galaksije", ki ga bo imela prof. Maruša Bradač (University of California Davis), ter (v primeru lepega vremena) praktična delavnica opazovanja s teleskopom na daljavo.

(*) za Zoom povezavo se je potrebno vpisati!

Tokratna virtualna izvedba bo potekala na daljavo preko aplikacije Zoom, povezavo prejmete s prijavo na dogodek. Organizatorji vam bodo poslali povezavo za vstop in vabilo po elektronski pošti. Število udeležencev ni omejeno. Prireditev bo snemana.

Napovednik program četrtek, 10. december 2020 ob 18. uri:

Pošasti v vesolju: črna luknja v centru naše galaksije
prof. dr. Maruša Bradač, University of California Davis

Črne luknje so zagotovo eden najbolj zanimivih objektov v našem vesolju. Čeprav še Einstein ni bil čisto prepričan o njenem obstoju, pa danes vemo da črne luknje obstajajo, in da se ena skriva tudi v središču naše galaksije, Mlečne ceste. V tem predavanju bom predstavila najnovejše raziskave super masivnih črnih lukenj, od prve slike črne luknje v galaksiji M87, do opazovanj črne luknje v naši galaksiji, za katera so letos tudi podelili Nobelovo nagrado.

Predavanje traja 45 minut.

Opazovalna delavnica s teleskopom
Bojan Dintinjana in Herman Mikuž

Opazovali bomo z robotskim teleskopom in fotoaparatom Canon 700D na observatoriju Golovec, ki ga bomo usmerjali na daljavo in slikali nebesne objekte. V primeru ugodnih vremenskih pogojev bomo naredili sprehod po naši Galaksiji s teleskopom. V primeru slabega vremena pa si bomo objekte ogledali z orodji virtualnega observatorija.

Delavnica traja 60 minut.

Vir: Astronomski observatorij FMF