Vabljeni na aprilski Večer na astronomskem observatoriju!
V četrtek, 8. aprila 2021 ob 19. uri, sta na programu predavanje "Ekstremofilni mikroorganizmi na Zemlji - okno v življenje v vesolju", ki ga bo imela prof. dr. Nina Gunde-Cimerman (Biotehniška fakulteta, Univerza v Ljubljani), ter (v primeru lepega vremena) praktična delavnica opazovanja s teleskopom na daljavo.
Dogodek bo potekal na daljavo preko aplikacije Zoom na povezavi, ki je objavljena tukaj. Število udeležencev ni omejeno. Prireditev bo snemana.
Večere na astronomskem observatoriju organizirata Astronomski observatorij Fakultete za matematiko in fiziko (AO UL FMF) in Astronomska skupina FMF Univerze v Ljubljani vsak drugi četrtek v mesecu, v večernih urah.
Napovednik program 8. april 2021 ob 19. uri:
Ekstremofilni mikroorganizmi na Zemlji - okno v življenje v vesolju
prof. dr. Nina Gunde-Cimerman (Biotehniška fakulteta UL)
Mikroorganizmi so najstarejši prebivalci našega planeta. Zemljo so naselili kmalu po nastanku oceanov, ko je bila še vroča in brez kisika, po planetu so se širili, ko so ga obdajali ledeni pokrovi. Danes vemo, da ekstremofilni mikroorganizmi naseljujejo najbolj skrajnostna okolja na Zemlji, za katera smo še nedavno mislili, da v njih ni življenja. Vse od velikih morskih globin, solin, do polarnih ledenikov, vročih in hladnih puščav, do najbolj kislih vod. Mikrobiologija ekstremnih okolij je mlada veda, njej sorodna povezana astromikrobiologija pa je še mlajša. Obe se ukvarjata z raziskavami ekstremofilnih mikroorganizmov, ki nam odstirajo vpogled v prilagoditve, ki so omogočile začetke življenja na Zemlji in nam zaenkrat ponujajo tudi najbolj oprijemljiv model živih bitij, kakršna bi bila morda sposobnega preživeti razmere na drugih planetih.
Predavanje traja 45 minut.
Opazovalna delavnica s teleskopom
Herman Mikuž
Opazovali bomo z robotskim teleskopom in fotoaparatom Canon 700D na observatoriju Golovec, ki ga bomo usmerjali na daljavo in slikali nebesne objekte. V primeru slabega vremena bomo pokazali kako vidimo objekte v simulatorju.
Delavnica traja 60 minut.
Slika: Nicole Ottawa & Oliver Meckes / Eye of Science / Science Source Images