Zgodba z opazovanjem Sonca na OŠ Turnišče se je začela leta 1999, ko so bili štirje takratni učenci napoteni na astronomski tabor in na opazovanje popolnega Sončevega mrka na Goričkem. Od takrat so se v šoli izvajale organizirane dejavnosti ob vsakem večjem astronomskem dogodku: opazovanja delnih Sončevih mrkov, prehodov Venere in Merkurja ter opazovanja Luninih mrkov. Izvedba dejavnosti je bila pogojena s primernim vremenom, ki je bilo do izvajalcev vedno zelo prizanesljivo in je omogočilo različnim generacijam učencev nepozabne izkušnje.
Kljub oviram zaradi aktualnih covid – 19 razmer niti letos niso obupali. Klasični zaščitni ukrepi za varno opazovanje sonca so bili dopolnjeni še z zahtevanimi epidemiološkimi ukrepi ( razkuževanje, maske, mehurčki ). Tudi vremenski pogoji so bili odlični.
Na tovrstnih opazovanjih vedno uporabljajo metodo projekcije sonca na zaslon, prizorišče pa je omejeno s trakovi, ki omejujejo gibanje opazovalcev.
Učitelj fizike Bojan Jandrašič je v ločenih skupinah v opazovanje aktivno vključil učence izbirnih predmetov iz astronomije. Eni so pripravili prizorišče, drugi uskladili projekcijo slike z zaslonom, tretji so skrbeli za upravljanje teleskopa. Učenci so se spomnili leta 2015, ko so bili zgolj opazovalci delnega Sončevega mrka. Tokrat so se znašli med izvajalci, čeprav v omejenih okoliščinah.
Med samim mrkom so prihajale in odhajale skupine učencev iz nižjih razredov, vsak oddelek posebej. Poleg slike na zaslonu in kratke razlage so sonce pogledali še skozi zaščitna očala.
Tokratni delni Sončev mrk je bil kratek in nevpadljiv, pa vendar predstavlja v teh nenavadnih časih čudovito doživetje. Izkušnja lahko pomeni tudi krepitev zaupanja v znanost, ki jo učenci največkrat prvič srečajo ravno pri šolskih astronomskih opazovanjih.
Bojan Jandrašič