Astronomski predavanji na Gimnaziji Murska Sobota v soboto 19. januarja ob 18ih: Samo Smrke in pom. akad. dr. Primož Kajdič

VSTOP V CCD ASTROFOTOGRAFIJO in POJAVI V MEDPLANETARNEM PROSTORU IN NJIHOV VPLIV NA VESOLJSKO VREME

Astronomsko društvo Kmica v sodelovanju z Gimnazijo Murska Sobota vas in vaše prijatelje vabi na dve astronomski predavanji:

VSTOP V CCD ASTROFOTOGRAFIJO (Samo SMRKE)
in
POJAVI V MEDPLANETARNEM PROSTORU IN NJIHOV VPLIV NA VESOLJSKO VREME (pom. akad. dr. Primož KAJDIČ)

Predavanji bosta v soboto 19. januarja ob 18. uri v fizikalni predavalnici 019 na Gimnaziji Murska Sobota, Šolsko naselje 12. V primeru lepega vremena se bomo odpravili na ploščad za Gimnazijo na ASTRONOMSKA OPAZOVANJA.

Vljudno vabljeni in lep astronomski pozdrav,
dr. Mitja Slavinec,
predsednik AD Kmica

VSTOP V CCD ASTROFOTOGRAFIJO - povzetek:
Astrofotografija je zahtevno področje, saj za uspešno fotografijo potrebujemo teleskop s kvalitetno optiko, montažo s preciznim sledenjem in občutljivo CCD kamero. Kamera je fizično majhen kos opreme, ki pa lahko hitro postane dražja od preostale opreme, da izkoristimo zmogljivosti optike. Uporaba CCD detektorja je v vsakdanjem življenju najbolj razširjena v digitalnih fotoaparatih, vendar cenejši modeli praviloma niso primerni za uporabo v astrofotografiji. Za začetnike v astrofotografiji je bolj primerna uporaba spletne kamere, saj je način njene uporabe bolj podoben astronomski CCD kameri. Z nekaj znanja se spletna kamera lahko modificira v zelo občutljivo kamero. Zadnji korak ljubiteljske astrofotografije pred prehodom na specializirane kamere je uporaba modificiranega digitalnega zrcalno refleksnega fotoaparata.

POJAVI V MEDPLANETARNEM PROSTORU IN NJIHOV VPLIV NA VESOLJSKO VREME - povzetek:
Sonce bo najverjetneje letos doseglo maksimum svoje aktivnosti. V splošnem modeli napovedujejo, da bo ta maksimum nekoliko manj intenziven, kot so bili pretekli, kljub temu nas zna Sonce presenetiti. Aktivnost Sonca je za človeštvo vedno večjega pomena, saj smo vse bolj odvisni od globalnih povezav, ki v veliki meri potekajo preko satelitov, pojavi na Soncu pa lahko vplivajo tudi na infrastrukturo na površju Zemlje, kot je npr. električna napeljava. Maja lani je tako ena od sond Stereo zaznala izbruh s Sonca, ki je po medplanetarnem prostoru potoval s hitrostjo več kot 2000 km/s, kar je absoluten rekord. Če bi ta izbruh dosegel Zemljo, bi zagotovo povzročil močne spremembe v Zemljinem magnetnem polju oz. bi povzročil zelo razgibano vesoljsko vreme. To bi čutili prebivalci po skoraj celotnem Zemljinem površju. Med predavanjem bom opisal pojave, ki imajo svoj izvor na Soncu, nato potujejo po medplanetarnem prostoru, in če dosežejo Zemljo, pomembno vplivajo na vesoljsko vreme. Navedel bom nekaj konkretnih primerov, kako tako vreme občutimo prebivalci Zemlje.