Prehodni pojavi v Sončevem vetru
Dr. Primož Kajdič (Institut de Recherche en Astrophysique et Planétologie, Toulouse, Francija) bo predaval o prehodnih pojavih v Sončevem vetru (izjemoma) v torek, 26. 2. 2013, ob 14. uri v predavalnici F5 na FMF, Jadranska 19, Ljubljana. Vabljeni!
Prejšnja predavanja so na razpolago na spletni strani Astrodebate.
Povzetek predavanja:
Tekom predavanja bom opisal pojave, ki so posledica interakcije Sončevega vetra z udarnimi valovi v njem. V grobem lahko udarne valove v Osončju razdelimo na dve skupini: v prvi so planetarni udarni valovi, ki nastanejo zaradi interakcije med Sončevim vetrom ter planeti oziroma njihovimi magnetosferami, v drugi skupini pa so medplanetarni (MP) udarni valovi. Slednji so bodisi posledica hitrih struktur v MP prostoru, kot so medplanetarni izbruhi koronalne mase, bodisi nastanejo z interakcijo med hitrim ter počasnim Sončevim vetrom.
Za vse omenjene udarne valove je značilna odsotnost binarnih trkov med delci (ioni, elektroni), zato pomemben mehanizem za disipacijo kinetične energije sončeve plazme ob prehodu skozi tak udarni predstavljajo interakcije med delci ter magnetnimi polji. Ko je magnetosonično Mahovo število udarnega vala večje od neke mejne vrednosti, je eden od načinov disipacije ta, da udarni val del delcev v prihajajoči plazmi reflektira nazaj v območje pred njim. Če so izpolnjeni določeni pogoji, lahko interakcija teh povratnih delcev z delci v prihajajočem Sončevem vetru močno perturbira območje pred udarnim valom, kar nato privede do cele palete raznih prehodnih struktur v tem območju.
V zadnjih desetletjih smo z raznimi misijami, kot so npr. Stereo, ACE, Wind, Cluster in Themis, dobili jasnejši vpogled v dogajanje v območjih pred udarnimi valovi, kar nam je omogočilo primerjavo teoretičnih izračunov s podatki in-situ.