Društvo za antične in humanistične študije Slovenije (DAHŠ) v sodelovanju z Inštitutom za arheologijo Znanstvenoraziskovalnega centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti (ZRC SAZU) pripravlja peti Grošljev simpozij, dvodnevno interdisciplinarno znanstveno srečanje, ki bo potekalo v torek, 15. oktobra, in sredo, 16. oktobra 2013, v Dvorani Zemljepisnega muzeja GIAM ZRC SAZU na Gosposki 16 v Ljubljani, obakrat predvidoma od 16:00 do 19:30.
24. oktobra 2009 so DAHŠ, Oddelek za klasično filologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani in SAZU obeležili 30-letnico smrti akademika in dolgoletnega profesorja Filozofske fakultete dr. Milana Grošlja (1902–1979) z odkritjem spominske plošče na njegovi rojstni hiši v Kamniku, zdaj Hotelu Malograjski dvor. Sledil je celodnevni interdisciplinarni znanstveni simpozij »Grčija skozi rimske oči v dobi cesarstva«. Zaradi velikega zanimanja je DAHŠ sklenilo uvesti vsakoletno tradicijo »Grošljevega simpozija«, izbor predstavljenih referatov pa naknadno objaviti v posebni tematski številki revije za klasično filologijo Keria. V naslednjih letih so se zvrstili simpoziji »Politika, zgodovina, gledališče: od Ajshilovih Peržanov do Seneki pripisane Oktavije« (2010), »Antični miti v besedi, podobi in zvoku« (2011) in »Svet živali v življenju antičnega človeka« (2012).
Tema petega simpozija, ki bo potekal 15. in 16. oktobra 2013, je »Per aspera ad astra: zvezdoslovje v antiki«. Tudi to srečanje je zamišljeno kar najbolj interdisciplinarno, tako da so k sodelovanju vabljeni strokovnjaki z najrazličnejših področij – naravoslovnih, na primer fizike in astronomije, in humanističnih (klasične filologije, arheologije, zgodovine, umetnostne zgodovine, etnologije, filozofije ...). Dobrodošli so referati z žariščem na konkretnih primerih (npr. na posameznem astronomskem pojavu ali problemu, arheološki najdbi, umetniški ali literarni stvaritvi) kot tudi širše zastavljene predstavitve.
Vse zainteresirane predavatelje prosimo, da najpozneje do srede, 10. aprila 2013, pošljejo prijavo eni od članic organizacijskega odbora: dr. Marjeti Šašel Kos (za Inštitut za arheologijo ZRC SAZU; e-pošta:
1. predavateljevo ime in priimek; naziv matične ustanove; njegova poglavitna zanimanja oz. področja znanstvenega delovanja; kontaktne podatke (naslov e-pošte);
2. delovni naslov referata;
3. kratek povzetek referata ali vsaj oris izbrane tematike (ok. 60 besed).
Za posamezen referat je predvidenih 15 minut predavanja (sledi razprava). Izbor referatov v obliki znanstvenih člankov bo objavljen v tematski številki revije Keria (16/1, 2014).
Za vse dodatne informacije sta na voljo članici organizacijskega odbora na navedenih elektronskih naslovih.