Pogoji za opazovanje Perzeidov so letos odlični, saj v obdobju največje aktivnosti na nebu ni Lune. V noči z 11. na 12. avgust pričakujemo okoli 50 do 60 meteorjev na uro. V noči z 12. na 13. avgust naj bi bilo zvečer nad 40 meteorjev na uro, proti jutru pa naj bi njihovo število naraslo do okoli 100 na uro. Naslednje noči se bo število Perzeidov zmanjševalo. Vzemite si nekaj časa za opazovanje in si ob utrinkih tudi kaj zaželite - morda se vam bo želja izpolnila!
Radiant Perzeidov (točka, iz katere navidezno prihajajo) je v ozvezdju Perzeja, ki je v večernih urah nizko nad severo-vzhodnim obzorjem, proti jutru pa se dvigne do okoli 60 stopinj nad obzorje.
Ko majhen kamnito-leden delec, ki mu rečemo meteorid, vstopi v Zemljino ozračje se zaradi trenja segreje in za delček sekunde zasveti ter pusti za sabo svetlo sled na nebu - ta sled je zvezdni utrinek ali meteor. Če je meteor zelo svetel, mu pravimo tudi bolid. Običajno meteorid v ozračju na višini okrog 100 km popolnoma zgori. Če ne zgori popolnoma, ga del pade na Zemljino površje - temu kosu pravimo meteorit.
Ob določenih datumih v letu lahko opazimo večje število zvezdnih utrinkov ali meteorjev, ki navedezno prihajajo iz istega dela neba oz. radianta. Takim družinam meteorjev pravimo meteorski roj. Ti nastanejo, ko Zemlja prečka tirnico nekega kometa (ali asteroida), ki je za sabo vzdolž tirnice pustil drobne ostanke. Ti ostanki vstopijo v ozračje približno iz iste smeri in povzročijo večje število meteorjev. Perzeidi so ostanki kometa Swift-Tuttle, znani pa so še drugi meteorski roji, npr. Leonidi (navidezno prihajajo iz ozvezdja Lev, maksimum dosežejo okrog 18. novembra in so ostanki kometa Tempel-Tuttle) in Geminidi (iz ozvezdja Dvojčka, maksimum v sredini decembra, ostanki asteroida 3200 Phaethon).
Perzeida nad Meteoro
Vir slik: Astronomy Picture of the Day (Astronomska slika dneva) 9.8.2013 in 10.8.2013.