Društvo matematikov, fizikov in astronomov Slovenije in Fakulteta za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani vabita na osmo predavanje v ciklu poljudnih astronomskih predavanj Sprehod skozi vesolje. V četrtek, 5. maja 2011 ob 19:00 bo o instrumentih za raziskovanje vesolja predaval Gal Matijevič. Predavanje bo na Fakulteti za matematiko in fiziko v Peterlinovem paviljonu na Jadranski ulici 26 v Ljubljani (nasproti fakultete). Vstop je prost.
Po predavanju bo v primeru jasnega vremena Ustvarjalno astronomsko društvo okrog 21. ure organiziralo Dan odprtih vrat na observatoriju Zaplana. Vljudno vabljeni!
Povzetek predavanja:
Začetki opazovalne astronomije segajo v antične čase, vendar se je razvoj opazovalnih naprav in z njimi povezanimi odkritji do dobra začel šele z izumom optičnega teleskopa v začetku sedemnajstega stoletja. Prva opazovanja so prinesla spoznanja o Osončju, o njegovi sestavi in naši legi v njem, o končni velikosti svetlobne hitrosti itd. Kasneje so z napredkom tehnologije postala poleg vidnega dostopna tudi druga območja svetlobnega spektra, od radijskih signalov, ki jih sprejmemo z oddaljenih galaksij, vse do visoko energijskih gama žarkov ter eksotičnih delcev, kot so nevtrini. V predavanju si bomo skozi zgodovinski razvoj ogledali, kakšni instrumenti so bili od začetnih preprostih naprav do danes razviti in kako so bistveno pripomogli k našemu razumevanju vesolja.