issNavajeni smo kamer s prenosom slike v realnem času za ogled vremena na določenem kraju, ali pa kamer, ki so nameščene na visokih stavbah za ogled trenutnega stanja prometa. Kaj pa, če bi takšno kamero namestili tako visoko, da bi lahko gledali kar naš planet v živo? Tudi to je sedaj mogoče.

Kar prikazuje posnetek spodaj je živa slika iz vesolja. Več visoko-definicijskih kamer je nameščenih na Mednarodno vesoljsko postajo, gre pa pravzaprav za test kako dolgo lahko takšne kamere kljubujejo pogojem v vesolju. Kamere so na Mednarodno vesoljsko postajo prišle s kapsulo Dragon podjetja SpaceX aprila 2014, in astronavti so jih že montirali na svoje mesto.

Medtem ko gledate posnetek lahko vidite, kako se Zemlja relativno hitro premika. To premikanje je posledica orbitalnega kroženja Mednarodne vesoljske postaje s hitrostjo okrog 8 kilometrov na sekundo. To pomeni, da Zemljo obkroži v 90 minutah. Ker je bilo nameščenih več kamer, se med prenosom slika včasih zamenja. Če je slika črna je postaja nad tistim delom Zemlje, kjer je trenutno noč. Počakajte nekaj minut (največ 45) in spet boste zagledali "dnevno polovico" našega planeta.

Glasbe ni zraven, zato si zavrtite koncert po vašem okusu, se udobno namestite in v celozaslonskem načinu uživajte v tem pogledu na naš planet, naš dom v vesolju.

(Če je video obarvan sivo pomeni, da se bodisi video ravno preklaplja med kamerami, ali pa komunikacija z Mednarodno vesoljsko postajo začasno ne deluje)

Vir: Bad Astronomy