Philae je pristal na dokaj kamnitem območju, ki ga pred tem znanstveniki niso preiskali. Trenutno deluje osem izmed desetin instrumentov, ostala dva pa bi potrebovala premik modula. Sončne celice dobijo le 1.5 ur svetlobe na dan (ki na kometu traja 12 ur).

Levo vidite prvo sliko, ki jo je s kometa poslal pristajalni modul Philae. Toda včeraj ni šlo vse tako gladko, kot je zgledalo in kot smo upali. Po podatkih magnetometra ROMAP naj bi Philae pristal trikrat: ob 15:33, 17:26 and 17:33 UTC. Med prvim in drugim časom sta pretekli dve uri, zaradi česar je možno, da se je Philae precej oddaljil od predvidenega kraja pristanka Agilkia.

Obe harpuni nista delovali in ravno tako ni deloval potisnik, katerega namen je bil preprečiti odboj modula po pristanku. Instrument ÇIVA za panoramske posnetke je imel težave in pošiljal le delne podatke, zato bodo mogoče ponovno zagnali sekvenco ukazov za njegovo delovanje. Trenutno ni jasno, kako je Philae orientiran po zadnjem pristanku, če so vse noge pritrjene na komet in katera je njegova lokacija. Če je lokacija premalo časa osvetljena (v predvidenem kraju pristanka je bilo to 6 ur) bo to dodaten problem za polnjenje baterije s pomočjo sončnih celic in bo posledno vplivalo na eksperimente, ki naj bi jih Philae izvedel na površju kometa.

Več v tiskovni konferenci ob 14. uri na http://rosetta.esa.int/.

Philae in komet

 Vir: Emily Lakdawalla blog