Vesoljsko plovilo Dawn se bo 23. aprila vtirila v skoraj-krožno orbito okoli Ceresa, edinega pritlikavega planeta v asteroidnem pasu med Marsom in Jupitrom. Majhna razdalja med plovilom in Ceresom nam pritlikavi planet prikazuje v novi luči. Sonda Dawn je med približevanjem posnela vrsto posnetkov, znanstveniki pa so jih sestavili v zanimive animacije. Poglejmo si Ceres od blizu!
Prva animacija prikazuje severni pol pritlikavega planeta, kot ga je sonda Dawn videla 10. aprila. Pri tem je bila sonda od planeta oddaljena približno 33.000 km.
Površje Ceresa je posejano s kraterji najrazličnejših velikosti. Številni kraterji imajo ravno dno, kar je verjetno posledica ledu pod površjem.
Na drugi animaciji pa opazimo sedaj že dobro znani svetli piki na površju Ceresa. Slike, ki sestavljajo animacijo, so bile posnete 14. in 15. aprila z oddaljenosti 22.000 km od površja Ceresa. Svetli piki na površju ni težko opaziti, saj močno izstopata na sicer temnem ozadju. Sestave teh svetlih območij še ne poznamo.
Dawn se bo 23. aprila vtirila v skoraj-krožno orbito (na oddaljenosti 13.500 km) okoli pritlikavega planeta, v kateri bo ostala skoraj tri tedne. Nato se bo plovilo spustilo v še nižjo orbito, z namenom izboljšati ločljivost posnetkov. V naslednjem mesecu se torej lahko nadejamo, da bomo Ceres spoznali do podrobnosti!
Vir animacij: JPL