Pretekli teden je zaznamoval let sonde New Horizons mimo Plutona - devetletno potovanje je obrodilo sadove in nam postreglo s prvimi visoko-ločljivimi posnetki pritlikavega planeta. Povzetek rezultatov tokrat malo drugače: poglejte si gostovanja slovenskih astronomov v informativnih oddajah in drugih medijih, kjer razpravljajo o tem čudovitem dosežku znanosti.
Preden je New Horizons poletela mimo Plutona, sta Jure Japelj na Valu 202 in Tomaž Zwitter na Odmevih na kratko predstavila misijo in njene cilje.
Jure Japelj je v naslednjih dneh sodeloval še v Prvem dnevniku in podcastu Številke (celoten pogovor tukaj). V slednjem sta z novinarjem Slavkom Jeričem podrobno razglabljala o misiji New Horizons, Plutonu in našem Osončju na splošno.
Vabimo vas, da se o tej tematiki podrobno poučite s pomočjo zgornjih virov. Pretok podatkov z New Horizons na Zemljo je počasen, zato bo do prave znanosti, pogljobljene analize in rezultatov prišlo šele v naslednjih letih. Podrobnosti še vedno lahko spremljate na Nasinem blogu (v angleščini), o pomembnih rezultatih pa vas bomo seveda obveščali na Portalu.
Za konec pa še nekaj posnetkov Plutona in njegove največje lune Haron (vir in več slik v višji ločljivosti: NASA).
Pluton
Posnetki visoke ločljivosti razkrivajo ledene, več kilometrov visoke gore.
Plutonova največja luna Haron.
Opazovanje Plutona skozi čas z različnimi instrumenti.