Območja puščave Atacama (Paranal, Čile) in otoka La Palma (Kanarski otoki, Španija) so izbrana za za gostitev največjega svetovnega polja teleskopov za gama žarke, t.i. Polja Teleskopov Čerenkova (Cherenkov Telescope Array, CTA).
To je potrdil odbor CTA dne 16. julija na zasedanju v Nemčiji. Odbor, ki ga sestavljajo predstavniki ministrstev in agencij za financiranje iz Avstrije, Brazilije, Češke, Francije, Nemčije, Italije, Namibije, Nizozemske, Japonske, Poljske, Južne Afrike, Španije, Švice in Velike Britanije, so se po mesecih pogajanj in skrbnega preučevanja obsežnih raziskav okoljskih pogojev, simulacij znanstvene izvedbe ter ocene stroškov konstrukcije in obratovanja, odločili začeti pogajanja z Evropskim Južnim observatorijem v Atacami in s Španijo. Območji, ki sta še prišla v ožji krog sta Namibija (na južni polobli) in Mehika (na severni polobli), ki bosta ostali sprejemljiva alternativa.
"Vsa območja obravnavana v zadnjem krogu so visoke kakovosti. Navdušenje in močna podpora, ki so jo predlagatelji območij dali odboru CTA, sta še otežili odločitev," je rekel predstavnik CTA Werner Hofmann. Podpredsednik Giampaolo Vettolani je dodal: "Upamo, da bodo naši podporniki in znanstveniki iz Namibije in Mehike še naprej znanstveno in tehnično prispevali k CTA zaradi skupnega interesa za izgradnjo najboljšega možnega instrumenta za celotno skupnost."
Da bi optimizirali pokritost nočnega neba, bo CTA observatorij sestavljen iz približno 100 teleskopov na južni polobli in približno 20 teleskopov na severni. »To je pomemben korak k uresničevanju CTA kot najbolj naprednega instrumenta na planetu za astronomijo zelo visokoenergijskih gama žarkov ter k temu, da bo polna moč CTA na voljo znanstveni skupnosti zgodaj v naslednjem desetletju", je dejal predstavnik CTA Rene Ong.
Južno območje je manj kot 10 km jugovzhodno od obstoječega observatorija Paranal v puščavi Atacama, ki velja za eno izmed najbolj suhih in izoliranih območji na Zemlji - astronomski raj. Poleg idealnih pogojev za opazovanje skozi celo leto, sodelovanje z ESO ponuja CTA priložnost, da izkoristijo obstoječe infrastrukture (ceste, nastanitev, vodo, elektriko, itd.) ter dostop do uveljavljenih objektov in postopkov za izgradnjo in obratovanje observatorija. Prednost južnega neba je tudi, da nudi pogled proti centru naše Galaksije, proti ozvezdju Strelca. To bo v znanstvenem okviru CTA pomembno za proučevanje naše Galaksije (sploh centra, kjer domnevno domuje zelo masivna črna luknja), ter za iskanje temne materije.
Severno območje se nahaja na obstoječi lokaciji Instituta za astrofiziko na Kanarskih otokih, na observatoriju Roque de los Muchachos na otoku La Palma, ki je peti največji Kanarski otok. Na 2200 metrov nadmorske višine, na platoju pod robom ugasnjenega vulkanskega kraterja, območje trenutno gosti že dva podobna, vendar manjša teleskopa za detekcijo sevanja Čerenkovega: Major Atmospheric Gamma Imaging Cherenkov Telescopes (MAGIC). Območje ponuja idealno atmosfero, ki je večinoma brez svetlobnega onesnaženja in turbulenc skozi celo leto. Lokacija je primerna za izven-Galaktično astronomijo, za opazovanje objektov in prehodnih pojavov v zelo oddaljenem vesolju, kot so aktivna galaktična jedra, izbruhi sevanja gama, supernove, ipd., ki so vir visoko-energetskih gama žarkov in kozmičnih delcev.
Več informacij o Čerenkovem sevanju in o CTA najdete na straneh Univerze v Novi Gorici, ki poleg Instituta Jožef Stefan iz Ljubljane sodeluje pri tem velikem mednarodnem projektu (več kot 1.200 raziskovalcev iz 29 držav), katerega del je tudi Slovenija.
"Izbira območja za niz teleskopov je ključnega pomena za napredek CTA in ima številne posledice za projektne načrte in modele, "je dejal vodja projekta CTA Christopher Townsley. "Po izbiri lokacije se bo leta 2015 začela petletna faza izgradnje, pri čemer bodo raziskave potekale že od leta 2016 dalje na delno zgrajenem observatoriju."
Vir: CTA News