Martin1 copyMeteorski roj Perzeidov vsako poletje na nebo priklene naše poglede. Ta meteorski roj doseže vrh med 9. in 14. avgustom, in je posledica prečkanja Zemljinega tira preko orbite kometa Swift-Tuttle. Orbita je polna ostankov prašnih delcev kometa, ki pri vstopu v Zemljino atmosfero pustijo svetlo sled, t.i. "utrinek".

Ime so Perzeidi dobili po ozvezdju, kjer se nahaja radiant meteorskega roja, t.j. ozvezdje Perzeja. Radiant meteorskega roja je navidezna točka na nebesni krogli, iz katere izvirajo meteorji. Če bi npr. sledi vseh Perzeidov podaljšali v premice, bi dobili sečišče prav v ozvezdju Perzeja, saj orbita kometa in s tem oblak njegovih prašnih delcev poteka vzdolž ozvezdja Perzej.

Perseid Meteors and Comet Swift-Tuttle

Na observatoriju na Otlici so dne 12. 8. 2015, ob pričakovanem maksimumu z največjim številom utrinkov opazovali in fotografirali meteorski roj Perzeidov. Svetlobne črte povzročajo trki prašnih delcev (velikosti od nekaj mikrometrov do nekaj centimetrov) z atomi plinov v zgornjih plasteh atmosfere ob prehodu Zemlje skozi prah, ki se vleče po tirnici kometa 109P Swift-Tuttle. Več o dogajanju na Otlici kaže kratka animacija. Slike in animacijo je posnela sodelavka Centra za raziskave atmosfere Maruška Mole:

20150812 meteor web

20150812 startrails web

Ob tem je vredno pokazati še spodnjo sliko, ki je bila posneta iz Havajev, posnel pa jo je znan astrofotograf Rogelio Bernal Andreo. Gre za sliko sestavljeno iz tistih od skupno 150 posnetkov, ki prikazujejo meteorje. Fotografije so poravnane glede na zvezde v ozadju, in na koncu je skupni fotografiji dodana pokrajina iz ene od fotografij. Rezultat je izjemno lep prikaz Perzeidov nad goro Mauna Kea, ki prikazuje še nekaj meteorjev ki niso iz meteorskega roja Perzeidov, in prav tako v skrajnem desnem zgornjem kotu galaksijo Andromeda, nad katero se nahaja ozvezdje Perzej:

11892261 668550979946910 4806889743878080784 n

Vir: UNG & Wikipedia & Bad Astronomy