Center za priprave kozmonavtov CPK “Jurija A. Gagarina” oz. avtonomna neprofitna organizacija ANO “Doroga dobra” (Cesta dobrih del) in družba “Prosto kosmos" (Enostavno vesolje) so po izredno uspešnem decembrskem obisku 24-ih mladih iz Slovenije tudi v tem letu pripravljeni od 16. do 21. februarja sprejeti skupino šolarjev na kozmonavtsko šolanje na temo “Ljudje Prihodnosti. Združitev”.
Bivanje v Zvezdnem mestu, izviru vesoljskih poletov s človeško posadko, in Moskvi, vse prevoze v Rusiji in izlete krijeta “Doroga dobra” in “Prosto kosmos”. Šolanje v CPK in prehrano – 295 EUR in letalsko karto krijejo starši.
V okviru izobraževanja v Zvezdnem mestu se bodo udeleženci srečali s kozmonavtom, ki bo po pripovedi o življenju v vesolju odgovarjal na vprašanja o delu v vesolju. Ogledali si bodo prave simulatorje in morda tudi vaje kozmonavtov v njih, natančne kopije vesoljskih postaj Mir in Mednarodne vesoljske postaje, kabinet prvega vesoljca Jurija Gagarina, sodelovali bodo v interaktivnem vesoljskem kvizu, itd.
Izobraževanje, ki bo obsegalo zgodovino vesoljskih raziskav, spoznavanje pionirjev kozmonavtike, pripravo kozmonavtov, vesoljske ladje, orbitalne postaje, skafandre, vesoljsko medicino, vesoljsko biologijo in ruščino, bodo izvajali strokovnjaki CPK. V Moskvi si bodo mladi ogledali Kremelj in muzeje, Rdeči trg in stari Arbat.
Skupino bo vodil poznavalec in popularizator kozmonavtike, publicist in novinar Vojko Kogej.
Poleg ruščine bo organizirano tudi tolmačenje v angleščini in slovenščini. Zaželeno je, da so šolarji stari od 14 do 18 let.
Število udeležencev je omejeno. Prijave pošljite čim prej oz. najkasneje do 28. januarja na el. naslov:
Zvezdno mesto
Ali ste vedeli, da je sevanje gama tisto, ki med drugim omogoča, da vesoljska ladja mehko pristane. Kako: v "Vesoljskem pismu 2" je Vojko Kogej udeležencem decembrskega obiska Zvezdnega mesta to opisal:
Vesoljsko pismo 2
Medtem se je z Mednarodne vesoljske postaje (MVP) na Zemljo vrnila rusko-ameriško-japonska posadka. Z enega od reševalnih helikopterjev so posneli trenutek pristanka kapsule s tremi vesoljci v Kazahstanu. Pristali so "blizu" mesta Džezkazgan. Na višini en meter nad površjem je višinomer na sevanje gama vključil smodniške zaviralne motorje, ki so hitrost pristajanja pristajalnega odseka Sojuza TMA-17M zmanjšali praktično do ničle (FOTO: ROSKOSMOS).
Ruski kozmonavt Saližan Šaripov in spremljevalec slovenskih učencev in dijakov na šolanju v Zvezdnem mestu pri Moskvi lani decembra (in letos prihodnji mesec, od 16. do 21. februarja, več tu: http://drustvo-sloru.si/language/sl/blog/vabilo-16-21-2-2016-solanje-otrok-v-zvezdnem-mestu/) Vojko Kogej. Šaripovu, doma iz Kirgizije, je Vojko Kogej podaril knjigo Nade Kraigher Moj sin v Kirgiziji in zbornik Slovenija in vesolje: včeraj, danes, jutri. Zbornik ima na naslovnici risbo geostacionarne vesoljske postaje slovenskega pionirja kozmonavtike (astronavtike) Hermana Potočnika Noordunga. Foto: Eva Jug.