Junija letos sta se slovenska astronoma Tomaž Zwitter in Gal Matijevič s Fakultete za matematiko in fiziko udeležila srečanja kolaboracije RAVE, ki je potekalo v Coonabarabranu v Avstraliji.
Projekt RAVE deluje od leta 2003, njegov glavni cilj pa je, da prek meritve radialnih hitrosti zvezd pojasni strukturo, dinamiko in posledično nastanek Galaksije. Doslej so odkrili že marsikaj zanimivega, pred kratkim je bilo objavljeno pomembno novo odkrije toka zvezd v ozvezdju Vodnarja (arxiv.org/abs/1012.2127).
Tok zvezd je ostanek manjše galaksije, ki se je pred približno 700 milijoni let združila z našo galaksijo. Do sedaj znanih podobnih tokov je v Galaksiji več kot deset (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_stellar_streams), vendar je novoodkriti tok najmlajši in je najbližje Soncu. Število takšnih pojavov je pomembno za razumevanje nastanka galaksij v splošnem, saj naj bi v okviru sprejete teorije večje galaksije nastale z združevanjem manjših.
Pri projektu sodelujejo astronomi iz Avstralije, Nemčije, Velike Britanje, Združenih držav Amerike, Italije, Nizozemske, Slovenije in drugih držav. Na srečanju je bilo govora o administrativnih zadevah kot tudi o dosedanjih znastvenih dosežkih in načrtih za prihodnost projekta. Udeleženci so si vzeli tudi čas za obisk Avstralskega astronomskega observatorija in ogled največjega teleksopa v Avstraliji, kjer so nastale sledeče fotografije:
Teleksopa UK Schmidt (v sredini), na katerem se izvaja projekt RAVE, in Faulkes South (desno).
Udeleženci srečanja pred kupolo 4-metrskega teleskopa AAT (Anglo-Australian Telescope).
Teleskop AAT.
Južno nebo nad kupolo 1.2m teleskopom UK Schmidt.
Vir: Gal Matijevič, astro skupina na FMF