V bližnji spiralni galaksiji M95 je bila nedavno odkrita supernova. Ker je galaksija relativno blizu (od nas je oddaljena okoli 37 milijonov svetlobnih let), se da eksplozijo opazovati tudi s srednje velikimi teleskopi.
Dobra in hkrati slaba novica je, da se galaksija M95 in s tem supernova trenutno nahaja zelo blizu Marsa. To nam omogoča, da zelo enostavno najdemo galaksijo s teleskopom, vendar nas lahko svetloba iz precej svetlejšega Marsa moti pri opazovanjih. 16. marca, ko je bila supernova odkrita, je bila njena navidezna magnituda okrog +13, kar že omogoča detekcijo z manjšimi teleskopi z uporabo fotoaparata. Vendar pa supernove v prvih dneh po odkritju navadno postajajo svetlejše, zato se lahko zgodi, da bo v naslednjih dneh magnituda narastla na okrog +9 ali +10, kar je tudi magnituda galaksije M95. Spodnja fotografija supernove je bila posneta na observatoriju na Črnem vrhu, 17. marca 2012:
Zanimiva je tudi fotografija amaterskega astronoma Anthony Ayiomamitisa, ki je supernovo opazoval 20. marca 2012 s teleskopom s premerom odprtine 30.5 centimetrov. Z uporabo CCD kamere in z ekspozicijo 45 minut je nastala naslednja fotografija, na kateri je supernova označena s črtama:
Supernova sedi na enemu izmed rokavov spiralne galaksije M95 in spada med supernova tipa II. Ta tip je značilen za masivne zvezde, ki eksplodirajo in končajo svoje življenje. Tipično za takšne zvezde je, da se rojevajo v spiralnih rokavih in ne živijo zelo dolgo. Značilno za takšne supernove je tudi prisotnost vodika v spektru, kar so potrdile meritve.
Trenutno je navidezna magnituda supernove SN2012aw okrog +13, vendar se pričakuje, da bo postala še svetlejša. Če imate torej dovolj velik teleskop (s premerom odprtine okrog 30 centimetrov), ali pa če imate manjšega in imate možnost montaže fotoaparata na mestu okularja, si oglejte galaksijo M95 in morda boste opazili tudi supernovo. Limitno magnitudo, ki jo lahko opazujete z vašim teleskopom, si lahko izračunate na tej povezavi. Seveda je samoumnevno, da za takšna opazovanja potrebujemo čimmanj svetlobnega onesnaženja in čimbolj jasno nebo.
Vir: BadAstronomy Blog