Naslednja večja misija Evropske vesoljske agencije bo namenjena Jupitru in njegovim lunam. Misija JUICE, akronim za JUpiter ICy moons Explorer, bo skušala odgovoriti na dve glavni vprašanji: kateri so pogoji za nastanek planetov in življenja na njih ter kako deluje Osončje, saj Jupiter s svojimi Galilejevimi lunami spominja res na Osončje v malem.
Od vzleta iz Francoske Gvajane leta 2022 bo JUICE potrebovala osem let, da bo prišla v bližino Jupitra. Tam se bo najprej posvetila raziskovanju lune Kalisto ter izmerila debelino Evropine ledene površine in določila možne predele za bodoče raziskave in situ. Po dveh letih in pol se bo utirila v orbito okrog Ganimeda in raziskovala njegovo ledeno površje in notranjo strukturo. Ker je to edina luna z lastnim magnetnim poljem, bo JUICE opazovala tudi interakcijo z Jupitrovo magnetosfero.
Zgoraj in desno: umetniška ilustracija misije JUICE v bližini Jupitra in ene izmed njegovih lun. Avtorstvo: ESA/AOES
Vse se je začelo leta 2004, ko je ESA s pomočjo znanstvene skupnosti določila evropske cilje za raziskovanje vesolja, ki bi ga naj izvedla v sklopu programa Cosmic Vision (Vizija kozmosa) v letih 2015-2025. Poleg vprašanj, na katere bo odgovarjala misija JUICE, so cilji vesoljske agencije tudi raziskovanje osnovnih zakonov vesolja, njegovega začetka ter iz česa je sestavljeno.
Za program Cosmic Vision 2015-2025 sta se potegovali še dve večji misiji: NGO - New Gravitational wave Observatory - namenjen raziskovanju gravitacijskih valov in teleskop za visoke energije ATHENA - Advanced Telescope for High-Energy Astrophysics.
Dunja Fabjan
Vir: ESA in Media INAF