Osem let so raziskovalci, inženirji in tehniki treh kontinentov izdelovali kamero, ki je svojo prvo vesoljsko svetlobo zaznala 12. septembra letos. Dark Energy Camera je tehnološko najnaprednejša astronomska slikovna naprava kar so jo doslej sestavili in se bo v prihodnje ukvarjala s skrivnostno naravo temne energije. S pregledom neba z imenom Dark Energy Survey bo po začetnem testiranju pričela že decembra letos.
Levo: DECam (Dark Energy Camera) sestavlja 62 polprevodniških slikovnih naprav (modrikasti čipi na sredini slike). Avtorstvo: Fermilab.
Dark Energy Camera je izjemen tehnološki dosežek. Kamera s 570 megapiksli je izredno občutljiva na infrardečo svetlobo. Sestavlja jo kar 62 polprevodniških slikovnih naprav (CCDjev - charged-coupled devices), ki so jih izdelali v laboratoriju Berkeley Lab na Lawrence Berkeley National Laboratories. Postavljena je v gorišču teleskopa Blanco v Čilskih Andah na vrhu Cerro Tololo. S svojo izredno občutljivostjo je na istem posnetku zmožna pridobiti svetlobo več kot 100000 galaksij, ki so oddaljene do 8 milijard svetlobnih let.
Zgoraj: DECam je postavljena na teleskopu Blanco, ki ima skoraj štiri metre premera zrcala. Avtorstvo: Dark Energy Survey Collaboration
Kot je izjavil James Siegrist z ameriškega U.S. Department of Energy na Berkeley-u "nas bodo rezultati tega pregleda neba popeljali bližje k razumevanju skrivnosti temne energije in njenem pomenu za vesolje." "Dark Energy Survey bo pripomogla k razumevanju zakaj se vesolje širi pospešeno" je še dejala Brenna Flaugher, vodja projekta in znanstvenica laboratorija Fermilab.
Levo: Mozaik kroglaste kopice 47 Tukana kot ga je posnela DECam s svojimi 62 slikovnimi napravami. Avtorstvo: Dark Energy Survey Collaboration.
Spodaj: Detalj sestavljenega mozaika za jato galaksij v ozvezdju Fornax (Peč) na južnem nebu, ki je oddaljena 60 milijonov svetlobnih let. Na posnetku so vidne posamične galaksije v jati. Avtorstvo: Dark Energy Survey Collaboration.
Znanstveniki kolaboracije Dark Energy Survey bodo s kamero sposobni narediti enega izmed največjih pregledov neba in bodo podatke uporabili za proučevanje temne energije s pomočjo meritev jat galaksij, supernov, grozdenja galaksij na večjih skalah in šibkega gravitacijskega lečenja. To bo prvič, ko bo isti eksperiment zmožen uporabiti vse štiri naštete metode merjenja.
Raziskovalci pričakujejo, da bo kamera v petih letih sposobna pridobiti detajlne posnetke osmine celotnega neba in odkriti ter izmeriti 300 milijonov galaksij, 100000 jat galaksij in 4000 supernov.
Več si lahko preberete tudi v septembrski številki ameriškega mesečnika Symmetry Magazine, ki ga izdajata Fermilab in SLAC.
Desno: Detajl posnetka spiralne galaksije s prečko NGC 1365 v jati Fornax (Peč). Avtorstvo: Dark Energy Survey Collaboration.
Dunja Fabjan
Vir: Fermilab Press Room