Vsakdo, ki je slišal za bogato bero planetov, ki so jih astronomi odkrili v drugih osončjih, se je verjetno vprašal ali bi lahko planet v vesolju obstajal tudi brez svoje matične zvezde. Teorija to možnost dopušča, kar se opazovalne potrditve tiče, pa smo eno najtrdnejših dočakali ta teden.  Skupina francoskih astronomov je objavila odkritje planeta z imenom CFBDSIR2149-0403, ki se ne giblje okoli nobene zvezde. Planet ima maso med 4 in 7 masami Jupitra in površinsko temperaturo okoli 400 stopinj celzija.

Planet je bil odkrit s Kanadsko-francosko-havajskim teleskopom, ki ima premer 3,6 metra  in je prilagojen opazovanju v bližnji infrardeči svetlobi. Stoji na havajskem ognjeniku Mauna Kea. Prav velika nadmorska višina in primeren teleskop sta najbolj pomembna, ko hočemo neposredno opazovati planet. Večino planetov odkrijejo s posrednim opazovanjem, bodisi ko planet zakrije zvezdo in se ji zato sij nekoliko zmanjša, bodisi preko gravitacijskega vpliva, zaradi katerega se zvezda rahlo premika. Večina planetov je pretemnih in preblizu matične zvezde, da bi jih lahko opazili neposredno. Poleg tega so planeti veliko hladnejši od zvezd in večino svetlobe izsevajo v infrardečem spektru.

Ta planet so našli v okviru pregleda neba CFBDSIR, ki išče rjave pritlikavke. To so najmanj masivne možne zvezde, ki ravno še lahko vzdržujejo jedrske reakcije v jedru. Biti morajo masivnejše od 13 mas Jupitra. Vse kar ima manjšo maso je planet. Ker opazovanj tega planeta ne moti nobena bližnja svetla zvezda, je bilo določanje lastnosti planeta nenavadno lahko. Astronomi so ga posneli še z instrumentom X-Shooter na Zelo velikem teleskopu VLT, ki jim je dal spekter, iz česar so lahko izračunali temperaturo, maso, gravitacijska silo na površju in njegovo orbito po Galaksiji. Izkazalo se je, da se po Galaksiji premika skupaj s skupino 20 do 30 zvezd imenovano AB Zlate ribe. Ker so vse te zvezde enako stare, predvidevajo, da je toliko star tudi planet, to je med 20 in 200 milijoni let, kar je za zvezde in planete, malo. Tako je bil odkrit verjetno najbolj eksotičen planet, kar jih poznamo.

Posnetek, na katerem je označen planet:

 

Članek o odkritju na ArXiv-u: http://arxiv.org/pdf/1210.0305v1

Novica ESO