Prejšnji vikend se je Mednarodna vesoljska postaja (MVP) obrnila tako, da je Esin instrument SOLAR dobil boljši pogled na Sonce. Tako se je prvič zgodilo, da je MVP spremenila pozicijo zgolj zaradi znanstvenih namenov.

SOLAR opazuje izsev Sonca vse odkar je bil nameščen na Esin laboratorijski modul Columbus februarja 2008. Naprava bo prihodnje leto praznovala svoj peti rojstni dan.

Mednarodna Vesoljska Postaja slikana iz raketoplana Discovery, ko Sonce vzhaja izza Zemlje. Člani posadke STS-119 in Ekspedicije 18 so posneli to sliko potem, ko so marca 2009 zapustili MVP.

"To je lep dosežek," pravi Nadia This, operacijski inženir na Belgian User Support and Operations Centre, ki upravlja SOLAR. "Instrument je bil načrtovan za le 18-mesečno delovanje."

SOLAR mora imeti med meritvami neposreden pogled na Sonce, vendar mu je MVP v svoji običajni orbiti zastirala ta pogled kar dva tedna na mesec.

"Radi bi posneli celoten obrat Sonca in za to potrebujemo 25 dni," pravi Nadia.

Rešitev je obrat celotne vesoljske postaje, vendar premikanje 450-tonske strukture, ki presega velikost povprečnega stanovanjskega bloka, ni enostavno početje.

SOLAR je zgrajen iz treh komplementarnih instrumentov: SOVIM pokriva bližnje ultravijolično, vidno in termično-infrardeče področje spektra; SOL-ACES meri skrajno ultravijolično svetlobo; in SOLSPEC pokriva območje valovnih dolžin od 180 do 3000 nm.

Zraven računanja primerne orbite, iz katere bo imel SOLAR neposreden pogled na Sonce, je potrebno upoštevati še veliko drugih dejavnikov, kot je naprimer zagotavljanje, da so paneli s sončnimi celicami, ki Mednarodni Vesoljski Postaji zagotavljajo energijo, neprestano osvetljeni.

Potrebno je obrniti antene, ki zagotavljajo neprestano komunikacijo z Zemljo, prav tako pa je potrebno prilagoditi tudi ostale eksperimente. Strokovno posvetovanje z vsemi petimi partnerji MVP je bilo potrebno, da je manever dobil zeleno luč.

Belgijski User Support and Operations Centre je del zemeljskega segmenta za Mednarodno Vesoljsko Postajo. 24 ur na dan skrbijo, da v orbiti vse poteka nemoteno, zagotavljajo usposabljanje astronavtov in obdelujejo eksperimentalne podatke. Lociran je v Uccle v Belgiji na Belgijskem inštitutu za vesoljsko aeronomijo.

SOLAR je začel meritev polnega Sončevega obrata 19. novembra. 1. decembra se je MVP približno dve uri obračala za 7 stopinj, tako da se je opazovanje lahko nadaljevalo. To pozicijo bo MVP ohranila do 10. decembra, ko se bo vrnila nazaj v začetno postavitev. Kot običajno, tudi tokrat Belgijski center neprestano spremlja ta proces.

SOLAR-jeve meritve izboljšujejo naše razumevanje Sonca in dajejo znanstvenikom možnost, da sestavijo natančne računalniške modele in napovedujejo Sončevo obnašanje. Več podatkov kot imamo, bolj razumemo vpliv nam najbližje zvezde na Zemljo.

Nedavno je 11-letni sončev cikel pokazal odstopanja od napovedi in v letu 2013 pričakujemo njegov maksimum. SOLAR-jeve spektralne meritve so zato za znanstvenike še posebej zanimive.

SOLAR-jeva postavitev na laboratorijskem modulu Columbus na Mednarodni Vesoljski Postaji.

Vir: ESA