pollutionZemlja ni bila še nikoli tako svetla kot je danes. Večina Evrope, Združenih držav Amerike in celotna Japonska izgledajo iz vesolja na satelitskih posnetkih kot granitne kocke svetlobe. Medtem je zvezdna svetloba skoraj "izumrla" na našem nočnem nebu. Zemlja je tako postala vidna iz vesolja, medtem ko vesolje skoraj ni več vidno z Zemlje.


Poleg nas in našega vidnega zaznavanja ima lahko svetlobno onesnaženje tudi slabe posledice za zdravje. Skoraj vsak živ organizem na planetu živi svoje življenje glede na ritem menjavanja svetlobe in teme, dneva in noči. Prevelika količina svetlobe v nočnem času lahko zmoti navade živali (selitve, lov, parjenje in spalne cikle). Mnogo človeških problemov in bolezni je lahko prav tako povezano s prevelikim izpostavljanjem svetlobi: kronična utrujenost, migrene, nejevolja.

Največje žrtve svetlobnega onesnaženja so ptice selivke in morske želve. Ptice selivke mnogokrat izgubijo sled, kam morajo leteti, če jih daljna močna svetloba zmoti. Še pogosteje se zgodi, da zaradi svetlobnega onesnaženja napačno ocenijo pravi čas v letu in začnejo s selitvami prezgodaj. Mladiči morskih želv imajo probleme, ko se izležejo na obali, ne najdejo poti v ocean, saj jih namesto Lune vodi svetloba bližnjega mesta.

Torej, kaj lahko naredimo, da se vrnemo v temo? Najlažja in najbolj enostavna stvar je, da ugašamo luči, ko jih ne potrebujemo. Če si želite izvedeti več o učinkih svetlobnega onesnaženja, si oglejte spletni strani Mednarodnega združenja Temno nebo in Društva Temno nebo Slovenije. Prav tako vabljeni k ogledu spodnjega videa:

Vir: Hidden Costs of Light Pollution