Priznajmo si: posnetkov Saturna se nikoli ne naveličamo. Šesti planet v Osončju s svojimi obroči že dolgo navdušuje opazovalce nočnega neba. A odkar ima človeštvo v orbiti okoli Saturna zasidrano sondo Cassini, ne mine dan, ne da bi nas presenetile nove podobe planeta in njegovih številnih naravnih satelitov. Tudi tokrat ne bo nič drugače!
Nedolgo nazaj, 19. julija 2013, je bila sonda Cassini od Saturna oddaljena približno 1,2 milijona kilometrov, kar je bilo dovolj, da je z nekaj manevriranja v štirih urah neprekinjenega slikanja posnela celoten planet. Astronomi so potrebovali nekaj mesecev, da so vse posnetke previdno in natančno zložili skupaj v sliko, ki jo vidite spodaj. Obvezno si morate pogledati sliko v ločljivosti 9000x3500 pikslov.
Posnetek Saturna, njegovih obročev in številnih lun. Vir
Ob času snemanja se je Saturn nahajal med sondo Cassini in Soncem, torej je bil Cassini na nočni strani planeta. Poleg tega je sonda Saturn opazovala kakih 17 stopinj južno od ravnine obročev. Če bi ležala v ravnini obročev, slednjih ne bi mogli opaziti. Nočna stran planeta je temna, z izjemo tankega a svetlega robu. Ta nastane pri sipanju Sončeve svetlobe s svetlega dela Saturna. Prav tako na nočni strani planeta vidimo osvetljen del, ki je posledica svetlobe, odbite z močno osvetljenih obročev.
Glavna atrakcija na sliki so seveda obroči. Glavni notranji obroči so obdani z ozkim in svetlim obročem F, malo dlje se nahaja ozek in moten obroč G, najdlje pa difuzni široki obroč E.
Na sliki najdemo tudi Zemljo in Luno. Vir
Ker je bila sonda pri snemanju obrnjena proti Soncu, je slikala notranji del Sončevega sistema, torej bi se na njej lahko nahajala tudi Zemlja. In res, desno spodaj najdemo svetlo piko, ki ni nič drugega kot Zemlja. Pri podrobnem pogledu lahko na sliki razločimo tudi Luno. Na zgornjem levem delu slike lahko najdemo tudi Venero in Mars.
Med drugim so na posnetku tudi številne Saturnove Lune. Eno izmed njih, Enkelad, hitro prepoznamo po njenih značilnih gejzirjih. Enkelad je na tem posnetku čudovit, saj poleg gejzirjev razkrije delno osvetljeno površje (torej, svetlo in temno stran). Če pa pogledate zares podrobno, boste opazili tudi senco, katero Enkelad meče na sicer šibko osvetljeni obroč E.
Vir: Bad Astronomy Blog