Tudi letos vas vabimo, da sodelujete v svetovni aktivnosti opazovanja in beleženja najšibkejših, s prostim očesom še vidnih zvezd, kot metode za merjenje svetlobnega onesnaženja na določenem mestu.

Svetlobno onesnaženje je povečanje naravne osvetljenosti okolja, ki ga povzročajo umetni viri svetlobe. Največkrat kot rezultat tega omenjamo vedno bolj osvetljeno nočno nebo oz. vedno manjše število zvezd, ki jih lahko opazimo s prostim očesom. Svetlobno onesnaženje pa se kaže tudi v zdravstvenih, ekoloških in ekonomskih posledicah. V Sloveniji se aktivno s problematiko svetlobnega onesnaženja ukvarja društvo Temno nebo Slovenije.

Globe at night je mednarodna civilna znanstvena pobuda za ozaveščanje o svetlobnem onesnaženju in posledicah le-tega. Vsakdo lahko sodeluje tako, da na poljubnem mestu opravi preprosto meritev svetlobnega onesnaženja.

Z opazovanjem izbranega ozvezdja Orion na nočnem nebu in s primerjavo videnega z zvezdnimi kartami, se lahko ljudje širom sveta podučijo o tem, kako svetila v njihovem kraju prispevajo k svetlobnemu onesnaževanju. Vaši prispevki v spletno bazo podatkov bodo pomagali dokumentirati nočno nebo, vidno s prostim očesom.

orion

Letošnji datumi opazovalnih aktivnosti za ozvezdje Orion:

  • Januar 2014: 20. ­‐ 29.,
  • Februar 2014: 19. ‐ 28.,
  • Marec 2014: 21. ‐ 30.

Več informacij in navodila dobite v priloženem letaku (v Slovenščini) oziroma na spletni strani www.globeatnight.org.

NOVOST: Sedaj je na voljo tudi preprosta spletna aplikacija v Slovenskem jeziku, v katero lahko vnesete vse podatke meritve svetlobnega onesnaženja in jih pošljete v obdelavo. Prav tako so na voljo navodila (v Slovenščini) za meritev svetlobnega onesnaženja z opazovanjem drugih ozvezdij.