15. februarja leta 1564 se je v italijanskem mestu Pisa rodil vsestranski znanstvenik Galileo Galilei, ki je razvil sodobno znanstveno metodo. Še posebej je bil pomemben za astronomijo, saj je prvi s teleskopom lastne izdelave pričel z opazovanjem neba in nebesnih teles.
Odkril je med drugim, da Lunina površina ni gladka in izmeril višino luninih gora, opazoval je Sončeve pege, Venerine faze, Saturn in njegove obroče (čeprav je menil, da gre za dve luni), opazil je, da je Rimska cesta sestavljena iz gosto posejanih zvezd, januarja 1610 pa odkril štiri Jupitrove satelite. Njegovo najpomembnejše astronomsko delo, kjer so zbrana njegova opazovanja, je Sidereus nuncius (Zvezdni sel). Ker je podpiral in branil Kopernikov heliocentrični sistem, kar je posebej izrazil v Dialogih (Dialoghi sopra i due massimi sistemi del mondo), ga je inkvizicija obsodila na ječo (in kasneje na hišni pripor).
Zgornja slika: fotografski detajl posnetka slike Gulielma De Sanctisa, Galileo Galilei mostra il cannocchiale alla Signoria di Venezia, Rim (Rimski muzej). 21. avgusta leta 1609 je Galilei pokazal Beneškemu dožu daljnogled z 8kratno povečavo, zaradi česar so mu dodelili katedro na univerzi v Padovi ter dodelili plačo 1000 forintov.
Galileo Galilei za srednješolce in osnovnošolce
Leta 2011 je izšel slovenski prevod Zvezdnega sla, ki je učni pripomoček za dijake srednjih šol, ob učiteljevi spremni razlagi pa je primeren tudi za učence osnovnih šol. Vključuje DVD s filmom in spremljevalno knjižico. Posneli so ga profesionalni astronomi na University of Hertfordshire v Veliki Britaniji. Posvečen je 400- letnici astronomskih teleskopov (1609-2009). Opis in pdf datoteko najdete tukaj.
Publikacija je brezplačna in jo lahko naročite na
Izdajatelj je Društvo matematikov, fizikov in astronomov Slovenije ob podpori Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo.
Galilejeva življenja v stripu
DMFA založništvo je leta 2010 izdalo strip Galilejeva življenja: Popotovanje skozi čas in astronomijo.
Iz opisa knjige
Tu je podoba Galileja kot priče šestih prelomov v zgodovini astronomije. V različnih preoblekah ga srečamo med osebami v kratkih prizorih, s katerimi so predstavljena odkritja, ki so v različnih obdobjih spremenila svet.
V Babilonu se nauči pisati v ilovico in spozna nebo. V Aleksandriji izmeri velikost (okrogle) Zemlje s pomočjo Eratostena in njegove palice. Ob Gangesu mu Arjabhata razloži, da se zemlja vrti. V Benetkah vidi tako daleč, kot še nihče pred njim in odkrije revolucionarno novo vesolje. V Greenwichu sreča Newtona, Halleya in njegov komet. In čemu služi astronomija v letu 2009? Galilej je spet tu! Spoznajte ga!
V branje:
- S. Dolenc, Galileo Galilei - med mitom in zgodovino, kvarkadabra.net
- Zgodovinski dokumenti Galijejevega procesa
Dunja Fabjan