Čeprav so Soncu najbližji planeti – Merkur, Venera in Zemlja – nastali iz podobne snovi, ostaja zaenkrat skrivnost, zakaj so tako različni. Astronomi upajo, da bodo izvedeli več o njihovem nastanku, če bodo proučevali asteroide. To so kamnite skale, ki so bile takorekoč odvečne, saj niso bile uporabljene pri gradnji oziroma nastanku planetov.
Skupina astronomov je opazovala asteroid z imenom Lutecija, ki je velik 100 kilometrov. Če bi ga postavili na površino Zemlje, bi njegov zgornji del štrlel iz ozračja v vesolje! Tako kot večino asteroidov v Osončju najdemo tudi Lutecijo med Marsom in Jupitrom – v območju, ki mu pravimo asteroidni pas.
Pred kratkim pa so astronomi odkrili, da Lutecija ni vedno živela v tem delu Osončja. To so spoznali, ko so odkrili, da je Lutecija narejena iz enake snovi kot posebna in redka vrsta meteoritov. Meteoriti pravimo skalam, ki so padle na Zemljo iz vesolja. (Meteoriti so veliko manjši kot asteroidi, najmanjši so veliki kot frnikule, največji kot košarkarske žoge.)
Ta redka vrsta meteoritov je posebna po tem, da je nastala v notranjem delu Osončja. Če je Lutecija iz enake snovi kot ti meteoriti, potem je morala tudi ona nastati v notranjem delu Osončja, kjer so se rodili tudi Merkur, Venera in Zemlja. Je kot en velik preostali kos snovi, iz katere so nastali notranji planeti!
Astronomi si sedaj želijo poslati do Lutecije vesoljsko plovilo, ki bi prineslo nazaj nekaj vzorcev snovi s tega asteroida, da bi jih lahko proučili v laboratoriju. "Asteroidi, kakršen je Lutecija, predstavljajo idealne cilje prihodnjih misij. Z njihovo pomočjo bi lahko podrobno proučevali nastanek skalnatih planetov, tudi nastanek naše Zemlje," zaključuje astronom Pierre Vernazza.
Cool dejstvo: V začetku tega tedna je nek drug asteroid, velik okrog 400 metrov, švignil mimo Zemlje. Ker je prišel v bližino našega planeta – bil nam je bližje kot Luna! – spada med asteroide, ki jim pravimo Zemlji bližnji asteroidi.
To je otroška verzija novice ESO Press Release.
Vir: UNAWE Space Scoop