Znanstveniki so izstrelili mnoga vesoljska plovila, da so z njihovo pomočjo proučevali telesa v našem osončju. A doslej je le eno odpotovalo na rob Osončja. To je bilo plovilo imenovano Voyager 1 (Popotnik 1). Voyager 1 je potreboval več kot 30 let za to neverjetno potovanje, zato si lahko predstavljate, kako veseli so astronomi, če namesto tega kdaj kako telo iz zunanjih delov Osončja obišče Zemljo!

Ta fotografija prikazuje telo imenovano komet Lovejoy, ki je bil viden na nočnem nebu lanskega decembra. Kometi so zgrajeni iz ledu, prahu in kamnin, zato jim včasih pravijo tudi umazane snežne kepe. Prvotno se nahajajo v zunanjih delih Osončja, a se gibljejo, tako kot planeti, okoli Sonca. To pomeni, da včasih pridejo tudi v bližino Zemlje in jih lahko vidimo na nočnem nebu.

Ko se kometi približujejo Soncu, del njihovega ledu izhlapi, zaradi česar dobijo čudovit 'rep'. Astronomi so menili, da bo Sončeva toplota uničila komet Lovejoy med tem njegovim obiskom. A na presenečenje vseh je komet preživel.

Astronom Gabriel Brammer je komet ujel na fantastični video, ki ga lahko vidite spodaj ali na povezavi tukaj.

Gabriel je končal nočno izmeno na odročnem astronomskem observatoriju v puščavi v Čilu v Južni Ameriki, ko se je tik pred zoro pojavil komet. Kako čudovit pogled po naporni delovni noči!

Tudi astronavti na Mednarodni vesoljski postaji so posneli komet Lovejoy. Njihov posnetek lahko vidite tukaj.

Cool dejstvo: Tudi če komet Lovejoy preživi še eno potovanje okrog Sonca, ne bo viden na našem nočnem nebu naslednjih 314 let!

 

{flvremote}http://www.eso.org/public/archives/videos/medium_flash/eso1153a.flv{/flvremote}

pdf verzija

To je otroška verzija novice ESO Press Release

Vir: UNAWE Space Scoop