Kar nekaj že veste o vesolju: zvezde, planeti, teleskopi... vse to vam je že znano. Zvezde planeti in teleskopi pa so povezani tudi z origamijem. Ali veste kaj je origami? In kako si lahko izdelate svojo origami zvezdo ali sonce? Preberite več...

 

Najprej nekaj besed o tem, kaj sploh je origami. Beseda origami je skovanka iz besed "Ori" (ki v Japonščini pomeni zgibanje) in "kami" (japonska beseda za papir). Origami ima svoje začetke na Kitajskem v prvem ali drugem stoletju in se nato razširi na Japonsko, kjer doživi največji razcvet. Zelo zgodaj se razširi tudi v Španijo, kasneje po celem svetu, seveda tudi v Slovenijo.

Ob omembi besede origami, verjetno največ ljudi pomisli na žerjava, ki je morda najbolj znani origami model. A origami je mnogo več... Na prvi pogled ni videti kakšne velike povezave med vesoljem in origamijem. A samo na prvi pogled...

O prepletanju origamija in matematike ter tehnologije podrobno in natančno piše Robert J. Lang. Origami strukture (zgibanja in povezovanja materialov) se namreč uporabljajo tudi v vesoljski tehnologiji. Struktura zgibanja in povezovanja elementov, ki bazira na origamiju, je bila uporabljena v solarnem panelu japonskega satelita (avtor je bil japonski astrofizik Koryo Miura) – poglejte tukaj, kako izgleda ta Miurov zgib: http://en.wikipedia.org/wiki/Miura_fold.

To je bilo nekaj uvodne teorije. Dobro pa bi bilo sedaj povezavo med vesoljem in origamijem stestirati tudi v praksi. V šoli ali ob kakšnem opazovanju, ko se malo manj dogaja, lahko zvezdice ali planete izdelamo sami. 

Zvezd izdelanih z origami tehniko je res veliko. A nekje je treba začeti. Običajno pri bolj enostavnih modelih. Origami zvezde so večinoma modeli, ki spadajo v modularni origami. Kot pove že ime: več modulov je sestavljenih v končni model. Eden takih modelov je Spreminjajoča se zvezda, ki je sestavljena iz osmih povsem enakih modulov. Gre za enega lepših modelov zvezd za začetnike in kar je res cool pri tem modelu, je to, da gre hkrati tudi za akcijski model (to pomeni, da je gibljiv, oz. se delci premikajo). Z malo domišljije si lahko predstavljate, da se zvezda spreminja v sonce in obratno.

Izdelajte si svojo Spreminjajočo se zvezdo! Navodila najdete na tem linku, kjer si lahko ogledate tudi „spreminjanje“:

http://nbrunec.wix.com/arsorigami#!navodila-krovna-stran---seznam/clki 

Nekaj dobronamernih napotkov, da bo origami šel enostavno od rok:

  • vzemite si čas in delajte počasi, natančno in potrpežljivo
  • ko zvezdo spreminjate v sonce in obratno, bodite nežni (papir je material, s katerim delamo z občutkom) in
  • pri izbiri barv in debeline papirja ste svobodni – ta model deluje v vseh variacijah. 

Veliko veselja pri izdelavi! 

Še cool nasvet za konec:

Izdelan model z lahkoto uporabite že čez nekaj tednov kot venček na vratih (ko je model podoben obroču oz. vencu) ali kot obesek na jelki (ko je model v formi zvezde). Poglejte obe variaciji na fotografijah:

 

 

 

 

 

 

 

Vir: Ars Origami