Planetarna meglicaAstronomsko geofizikalni observatorij Fakultete za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani v šolskem letu 2019/20 organizira vsak drugi četrtek v mesecu v večernih urah dogodek Večeri na astronomskem observatoriju.

Tokrat, v četrtek 9. aprila ob 20. uri, sta na programu predavanje "Posmrtno življenje zvezd", ki ga bo imel mladi raziskovalec Samo Ilc (Astronomska skupina, Fakulteta za matematiko in fiziko), ter (v primeru lepega vremena) praktična delavnica opazovanja s teleskopom na daljavo.

NOVOST! Tokratna virtualna izvedba bo potekala na daljavo preko aplikacije Zoom. Iz varnostnih razlogov vam bomo povezavo za vstop in vabilo poslali po elektronski pošti. Z vpisom na spletno listo dogodkov AGO boste (dan prej in 10 minut pred dogodkom) prejeli obvestilo s povezavo na spletno predavanje. Število udeležencev je omejeno na 100. Prireditev bo snemana.

Napovednik program 9. aprila 2020 ob 20. uri:

Posmrtno življenje zvezd
mag. Samo Ilc

V notranjosti zvezd poteka fuzija lažjih elementov v težje elemente, katere stranski produkt je ogromna količina energije, ki jo mi občutimo v obliki svetlobe. Vendar vse zvezde, vključno z našim Soncem, sčasoma porabijo svojo zalogo goriva in ugasnejo. Kaj se nato zgodi z zvezdo, ko ta ugasne? Kakšno je njeno posmrtno življenje? Na predavanju bomo govorili o možnih ostankih zvezd in o njihovih fizikalnih lastnostih. Izvedeli boste, kako vemo za obstoj takih objektov, kako jih zaznamo in kako so za nas, astronome, uporabni.

Predavanje traja 45 minut.

Opazovalna delavnica s teleskopom
Bojan Dintinjana in Herman Mikuž

V primeru lepega vremena sledi še praktična delavnica. Opazovali bomo z robotskim teleskopom na observatoriju Golovec, ki ga bomo usmerjali na daljavo in slikali nebesne objekte. Najprej si bomo ogledali znamentio Rakovo meglico, to je ostanek supernove, in pokazali pulsar v centru meglice. Potem bomo teleskop usmerili na odprto zvezdno kopico M38 in občudovali veliko množico mladih zvezd ter galaksijo Vrtinec M51.

Delavnica traja 60 minut.

 

Vir: Astronomsko-geofizikalni observatorij Golovec