Hubble 30 letAstronomsko geofizikalni observatorij Fakultete za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani v šolskem letu 2019/20 organizira vsak drugi četrtek v mesecu v večernih urah dogodek Večeri na astronomskem observatoriju.

Tokrat, v četrtek 14. maja ob 20. uri, sta na programu predavanje "Kako je Hubble spremenil naš pogled na vesolje?", ki ga bo imel mladi raziskovalec Rok Vogrinčič (Astronomska skupina, Fakulteta za matematiko in fiziko), ter (v primeru lepega vremena) praktična delavnica opazovanja s teleskopom na daljavo.

NOVOST! Tokratna virtualna izvedba bo potekala na daljavo preko aplikacije Zoom. Iz varnostnih razlogov vam bodo organizatorji poslali povezavo za vstop in vabilo poslali po elektronski pošti. Z vpisom na prejemanje obvestil AGO boste (dan prej in 10 minut pred dogodkom) prejeli obvestilo s povezavo na spletno predavanje. Število udeležencev ni omejeno. Prireditev bo snemana.

Napovednik program 14. maja 2020 ob 20. uri:

Kako je Hubble spremenil naš pogled na vesolje?
mag. Rok Vogrinčič

Pred 30 leti je bil v Zemljino orbito utirjen najpomembnejši teleskop, to je Hubblov vesoljski teleskop. Odkritja, ki jih je ta prinesel so bistveno spremenila naš pogled na vesolje. Na predavanju bom predstavil kdo je bil človek za imenom tega teleskopa ter kakšen je bil takratni pogled na vesolje in njegov obstoj. Opisal bom zgradbo teleskopa Hubble, tragično zgodbo o njegovi kratkovidnosti ter izpostavil njegova najpomembnejša odkritja. Za konec bom pokazal nekaj njegovih čudovitih posnetkov ter komentiral prednosti, ki jih bo prinesel njegov naslednik, teleskop James Webb.

Predavanje traja 45 minut.

Opazovalna delavnica s teleskopom
Bojan Dintinjana in Herman Mikuž

V primeru lepega vremena sledi še praktična delavnica. Opazovali bomo z robotskim teleskopom na observatoriju Golovec, ki ga bomo usmerjali na daljavo in slikali nebesne objekte. Najprej si bomo ogledali veliko spiralno galaksijo M81. Ogled bomo nadaljevali z galaksijo M82 in M51, kopicami M3 in M13 ter planetarno meglico M97. V primeru slabega vremena si bomo objekte ogledali z pomočjo orodji virtualnega observatorija.

Delavnica traja 60 minut.

Slika: 30 obletnica vesoljskega teleskopa Hubble (vir: NASA/STScIi)

Vir: Astronomsko-geofizikalni observatorij Golovec