Medtem ko se Nasino vesoljsko plovilo Dawn približuje Ceresu, nas ta pritlikavi planet vedno bolj preseneča. Na enem izmed zadnjih posnetkov je mogoče videti, da slavni svetel madež na površju Ceresa ni sam, temveč je v družbi še enega, sicer manj svetlega madeža.
Dawn je Nasino vesoljsko plovilo, ki je bilo v vesolje izstreljeno leta 2007. Plovilo je namenjeno raziskovanju dveh najmasivnejših protoplanetov asteroidnega pasu med Marsom in Jupitrom. Gre za Vesto in Ceresa. Dawn se je leta 2011 vtirila v orbito okoli Veste ter jo v štirinajstih mesecih tudi uspešno raziskala. Med drugim smo s temi opazovanji pridobili pomembne informacije o sestavi in geološki preteklosti tega pritlikavega planeta.
Plovilo Dawn je to sliko Ceresa posnelo 19. februarja z razdalje 46.000 km. Vir
Dawn se bo predvidoma 6. marca 2015 vtirila v orbito okoli Ceresa, ter s tem postavila nov mejnik v zgodovini raziskovanja našega Osončja. Zgornji posnetek je bil narejen, ko je bila Dawn od Ceresa oddaljena zgolj 46.000 km. Ko se bo plovilo čez teden dni končno vtirilo v orbito, bo začelo s proučevanjem površja. Nadejamo se lahko, da bomo o Ceresu, ki ga je leta 1801 odkril italijanski astronom Giuseppe Piazzi, v naslednjih mesecih slišali še veliko novega in zanimivega.
Površje Ceresa je posejano s kraterji najrazličnejši oblik, od plitvih, pa vse do globokih z vzboklino na sredini. Vir
Vir: JPL