NASA je z novim spletnim orodjem javnosti dala možnost za potovanje skozi Sončni sistem.
Vmesnik "Eyes on the Solar System" združuje tehnologijo video igre in podatkov agencije NASA in s tem za uporabnike ustvari okolje, kjer lahko potujejo skupaj z raziskovalnimi sondami in odkrivajo vesolje. Za grafični prikaz in informacije, kot so na primer lokacije planetov in manevri vesoljskih plovil, so uporabljeni dejanski podatki misij."Prvič lahko javnost vidi celoten Sončni sistem in naše vesoljske misije, ki se skupaj spreminjajo v realnem času," pravi Jim Green, direktor Oddelka za planetarno znanost pri NASA na sedežu podjetja v Washingtonu. "To dokazuje trajno zavezanost agencije NASA, da svojo znanost delimo z vsemi."
Virtualno okolje uporablja igralni motor Unity za prikaz modelov planetov, lun, asteroidov, kometov in vesoljskih plovil na njihovi poti preko našega osončja. Preko miške in tipkovnice lahko uporabnik potuje skozi prostor in razišče vse, kar pritegne njegovo pozornost. Brezplačen vmesnik za brskalnik, dosegljiv na spletni strani, je potreben, da lahko zaženete spletno aplikacijo.
"Zdaj se lahko prosto gibate po Sončnem sistemu," pravi Blaine Baggett, izvršna direktorica v Uradu za komuniciranje in izobraževanje v Nasinem laboratoriju JPL (Jet Propulsion Laboratory) v Pasadeni v Kaliforniji. "Poglejte, kaj delajo Nasine sonde, in kje se ta trenutek nahajajo - vse to na vašem računalniku."
Uporabniki lahko izkusijo misije v realnem času, "Eyes on the Solar System" pa jim hkrati omogoča potovanje skozi čas. Orodje zajema podatke od davnega leta 1950, pa tudi nekatere projekcije vse do 2050. Hitrost predvajanja se lahko pospeši ali upočasni. Petletno potovanje misije JUNO do Jupitra, ki jo je NASA izstrelila 5. avgusta letos, lahko uporabniki pogledajo v nekaj sekundah.
Uporabnik lahko spreminja svoje gledišče od zelo oddaljenega do bližnjih posnetkov vesoljskih plovil. Lokacija, gibanje in videz temeljijo na načrtovanih poteh in rekonstrukcijah podatkov misij. Na ducate kontrol v pojavnih menijih omogoča uporabnikom, da v celoti prilagodijo svoj pogled, video in avdio primeri pa razložijo, kako uporabljati številne možnosti posameznih orodij. Uporabniki lahko izbirajo med 2D in 3D načinom, slednji za ogled zahteva le cian-rdeča očala.
"S tem, da vizualizacija temelji na podatkih pravih misij, bo to orodje pomagalo tako Nasi kot tudi javnosti, da bomo bolje razumeli kompleksnost znanstveno-vesoljskih misij," je povedal Kevin Hussey, vodja Oddelka za vizualizacijo tehnoloških aplikacij in razvoj na JPL, čigar ekipa je razvila tudi aplikacijo "Eyes on the Solar System".
Spletna aplikacija je v beta različici. Predstavljena je že bila na znanstvenih konferencah, v učilnicah in na na Interaktivni konferenci jug-jugovzhod v Austinu, Texas.
Oblikovalci nenehno posodabljajo spletno aplikacijo, tako da vključujejo podatke misij, ki jih NASA načrtuje v prihodnjih mesecih, vključno z misijo GRAIL na Luno in rover Mars Science Laboratory Curiosity.
"Eyes on the Solar System" in predstavitveni video sta dostopna na spletnem naslovu http://solarsystem.nasa.gov/eyes.
Posodobitve in nove funkcije pa so na voljo preko računa orodja Twitter: http://twitter.com/NASA_Eyes.
JPL je oddelek California Institute of Technology v Pasadeni.
Vir: NASA