V petek, 5. velikega travna 2022, bo na sporedu radia Ognjišče od 17h do 18h oddaja Zanimivosti nočnega neba. Pogovarjali se bomo o: avgustovskih nočeh, teleskopu Jamesu Webbu, deseti obletnici odkritja Higgsovega bozona in o novem slovenskem nanosatelitu Trisat-R. Že v tej oddaji bomo povabili poslušalce na Moravške noči na Limbarsko goro v soboto 1. oktobra 2022. Osnovni namen oddaje je, da naj bi poslušalci čim večkrat ozrli v nebo in opazovali, kaj se dogaja tam zgoraj.
Na sliki: Zvezdnato nebo nad Mangartom (slikal Samo Kham)
Ob sprehajanju po nebu so se mi porajale misli... Zakaj je narava zasenčena z matematično stvarnostjo? Koliko je sploh fizikalnih zakonov? Ali so stvarni? Vesolje sledi urejenemu sistemu in ni neka poljubna mineštra dogodkov. To me sili v nova vprašanja... Bog da ali ne, gor ali dol? Ali se za vsem tem skriva kak smisel ali namen? Še misel iz knjige Zlatolaskina uganka: »Vesolje se podreja matematičnim zakonom: videti je, kot da bi bili v jedru narave še nekakšni skrivni zapisi /.../ V temelju vsega senzorsko skrivajo matematični zakoni fizike. Po mnenju mnogih fizikov so realni in bivajo v transcendentnem platoničnem svetu.«
Ob 21:44 sem se s prostim očesom popasel po nebu in zanimivo: kljub Luni (bila je nizko) se je videla Rimska cesta in na severovzhodu (levo od mangartske gmote) je vzhajalo ozvezdje Andromede, v njem sem opazil svetel oblaček, galaksijo M 31. Tako, da sem transparenco ocenil na 5. [Mangartsko sedlo, 4./5. september 2019, 2072 m. n. m.]
Prisluhnite!
Boris Kham, avtor oddaje
Oddaja bo v arhivu radia Ognjišče.
Zvezdnato nebo nad Mangartom: slikal Samo Kham