Po tem, ko so zavrnili njeno sodelovanje v projektu Mednarodne vesoljske postaje, ki ga vodijo Združene države Amerike, bo Kitajska zdaj izstrelila modul, na katerem bo testirala tehnike združevanje za svojo vesoljsko postajo, načrtovano za leto 2020.
Kitajska bo ta teden z izstrelitvijo testnega modula za vesoljsko postajo naredila drzen korak na poti do neodvisnega potovanja v Zemljino orbito.
Tiangong 1, kar v prevodu pomeni "Nebeška palača", nameravajo izstreliti na krovi kitajske rakete Dolgi pohod 2F iz izstrelišča v puščavi Gobi 29. ali 30. septembra, poroča kitajska vladna tiskovna agencija Xinhua.
8-tonski modul bo Kitajski služil kot orbitalna testna postaja, na kateri bodo vadili robotsko vodeno združevanje in pristajanje, kar je nujno potrebno znanje za upravljanje orbitalne postojanke s človeško posadko, ki jo Kitajska namerava zgraditi do leta 2020.
Kitajska si je močno prizadevala, da bi bila vključena v mednarodno partnerstvo pod vodstvom Združenih držav Amerike, ki ima v lasti in upravlja z nedavno dokončano Mednarodno vesoljsko postajo. Po zavrnitvi so se odločili za samostojno pot v vesolje; do leta 2020 bi naj zgradili svojo vesoljsko postajo, temu pa bi naj sledil pristanek na Luni.
Tiangong 1 bo uporabljen za testiranje avtonomnega pristajalnega odseka, ki ga še pred koncem leta nameravajo izstreliti na krovu vesoljske ladje Shenzhou 8, pravi Gregory Kulacki iz združenja znanstvenikov UCS.
Kitajska vesoljska postaja bo veliko manjša kot Mednarodna vesoljska postaja (MVP). Njena masa bo manjša od 100 ton (v primerjavi s 450 tonami MVP). Imela naj bi osrednji del, ki bo služil za nastanitev astronavtov, in dva raziskovalna modula.
Vir: Discovery news